1.8.2009 6:32:25 sally
Re: Co dělat, když potkáte medvěda?
Když potkáte medvěda, tak nám se nejvíc osvědčilo uhnout mu z cesty. My jsme otočili o 90 stupňů od cesty jedním směrem, medvěd druhým a prostě jsme se zdvořile obešli (fungovalo i na medvědici s medvíďaty).
Hlídat jestli někde není medvídě (je blbé dostat se mezi medvědici a mládě - to je fakt koleda o průser).
Medvěd v zásadě o člověka příliš nestojí, člověk je moc veliký, takže je veliká šance, že bude rád, když se setkání obejde bez konfrontace.
Nebrat sebou na túru "řízek v ubrousku" a nedělat ze sebe zbytečně pohyblivý terč - raději nic moc voňavého (problém je v tom, že medvědovi voní úplně všechno, je schopný sežrat klidně třeba mýdlo).
Hlídat si děti, nepouštět je z dohledu (medvěd na člověka nejde, ale batole by se mu mohlo jevit jako zajímavá a hlavně ulovitelná svačinka), snažit se vypadat jako "větší medvěd" (ruce nad hlavu). Dělat hluk (ostré zvuky - tlučení kameny / ešusy o sebe), křičet (co nejhlubším hlasem). Dávat pozor aby měl medvěd prostor k odchodu (nezahnat ho do kouta).
Pokud bude medvěd nadále jevit zájem, tak mu předhodit něco "zajímavého" (čepice, bunda) a zdrhat. S ohledem na ostatní turisty nezahazovat baťůžky se svačinou - aby se medvěd nenaučil, že z lidí odpadává jídlo. Medvěd se chvíli zabaví očmucháváním hadru a je velká šance že na lov člověka zapomene (přeci jen je člověk moc velikej a pracnej k přemožení).
Teoreticky se dá i vylézt na strom (medvěd je pravděpodobně těžší než člověk a začnou se pod ním dřív lámat větve, navíc když poleze medvěd nahoru, lze ho bacit po čumáku, což je jediné citlivé místo nechráněné tlustou kůží) - to jsem nikdy nepotřebovala a nezkoušela, takže nevím nakolik to funguje.
Odpovědět