11.8.2009 20:15:37 Jiří
Re: Jak na cizí jazyky - angličtina?
Ono dost záleží na dosavadní úrovni jazyka. Chce to znát základní gramatiku, určitou základní slovní zásobu. Jsou celé řady učebnic, volil bych psané Angličany, k nim bývají i české slovníčky. Na nadrilování gramatiky jsou dobré uč. jako English Grammar in Use (Murphy?)- to bude nějaká intermediate úroveń, ale bude ktomu i o stupeň nižší a vyšší.
Záleží, jaký styl výuky komu vyhovuje. Někdo se rád učí z knížky, nevadí mu drilová cvičení gramatiky. Jiný zas radši s autentickým textem. Podle toho si udělat plán. Na drilová cvičení, kde se dělá podle vzoru a bývá i klíč pro některá cvičení není učitel třeba. Taky ne na čtení autentických textů.
Mluvit se člověk sám nenaučí, ale ve většině kurzů taky, vč. konverzačních. I s rodilými mluvčími, často bývají k ničemu. Jde si dát cíle jiné, naučit se gramatiku, to jde velmi dobře. Naučit se pasivně, číst a poslech. To taky jde. Stejně pro konv. kurz to chce nějakou znalost předem, jinak to vůbec nemá cenu. Na velmi dobrou pasivní znalost jde pak navázat, nějaký dobrý konv. kurz, kontakt s cizincem či pobyt v cizí zemi. A hlavně udržovat, vše se rychle zapomíná.
Chce to mít zcela konkrétní plán, tř. za týden probrat lekci, nebo naučit se tolik nových slovíče, nebo procvičit nějaké gram. jev na cvičeních. Učebnici nejlépe s CD s nahrávkami od rodilých mlučích.
Po zvládnutí zákl. slovní zásoby (3 tis. slov) by měl člověk rozumět 95% slovům v textu, tj. hledá každé dvacáté slovo. Takže se chce prokousat na tuto úroveň. Pak hlavně autentický jazyk, čtení i poslech.
Odpovědět