Re: Zápočty a zkoušky na VŠ
Zápočet je ukončení předmětu - aby byl "započten" absolnovaný předmět k odstudovaným hodinám.
Může být neklasifikovaný (víceméně automatický "za účast" - bývá u předmětů zakončených zkouškou) nebo klasifikovaný. Klasifikovaný může být jak ústní, tak písemný, záleží na předmětu. Klasifikovaný bývá obvykla taková "malá zkouška" - používá se holavně u předmětů, které trvají více semestrů. tak na předělech semestrů a let bývá klasifikovaný zápočet a úplně na konci předmětu třeba po dvou letech zkouška.
Klasifikované zápočty jsou celkem oblíbené, protože je mohou zkoušet asistentni, narozdíl od zkoušky, kterou (oficiálně) může zkoušet jen docent a profesor (byť se tak často neděje, používá se klička že "profesor dohlíží na průběh zkoušky")
Zkouška může být také písemná nebo ústní. Někdy i obojí. Je to definitivní průkaz o absolvování předmětu.
Zkoušku lze opakovat max. třikrát, při třetím zkoušení je nárok na komisionální zkoušení a odmítnutí předchozího zkoušejícícho.
Zápočet také teroreticky třikrát, ale tam se to tak nežere a může být někdy domluven i další termín navíc.
nezvládnutí zkoušky natřikrát má důsledky podle typu školy. Některé školy jedou "na kredity" a tam se dá opakovat jen příslušný předmět opět s třemi zkouškovými termíny. Některé školy mají komplikovanější systém prerekvizit a korekvizit a tam obvykle neudělání zkoušky znamená opakování celého ročníku a pak opět 3 termíny.
Po neudělání zkoušky ani poté je student ze školy vyhozen.
Odpovědět