27.4.2013 3:28:26 .kili.
Re: Oslovování ve zdravotnictví
" Ti doktoři ovšem na tom titulování bazírují nejvíc. Oslovit lékaře jinak než pane doktore (případně vyšším funkčním oslovením) bych si fakt nedovolil, přece jen chci být ošetřen dobře"
Nemyslím si, že kvalita ošetření záleží na oslovení ošetřujícího. Ve zdravotnictví se říká "doktor" ve smyslu "lékař" . Bylo období, kdy strana s vedoucí úlohou ve státě a společnosti chtěla doktory zcela vymýtit a zavedla titul promovaný lékař, se kterým opouštěli medicínu studenti tuším tří ročníků.
Lidé - zejménq příslušní třídě dělníků a rolníků, sami protestovali a tázali se strany, zda už nemáme na to, aby léčili doktoři. Strana volání lidu vyslechla, k titulu MUDr se vrátila a promovaným lékařům ho po čase přiznala.
Užívání názvu funkce v oslovení je běžné v mnoha profesích. Ale na jedné straně nevoláme "servírko, přineste mi jídelní lístek", na straně druhé voláme "pane vrchní, rád bycg zaplatil." V letadle neoslovujeme letušku zvoláním "letuško", zato bez problémů voláme "stewarde", neříkáme "druhý pilote", ale říkáme "kapitáne".
Získání akademického titulu je spojeno s právem užívat ho před jménem. Lékaře oslovujeme "doktore", ale při oslovení primáře slovo doktor neužíváme, ač označení primář není akademickým titulem.
Pokud někdo ve zdravotnickém zařízení osloví někohojinak než by měl, pak nejspíše není opraven proto, že se oslovený cítí dotčen, ale proto, aby oslovující věděl s kým mluví. Když mne někdo osloví "primáři", sdělím mu, že je to nepatřičné a případně mu ukážu, kde primáře najde., . Když někdo skutečného primáře osloví "doktore", pak nejspíše nebude primářem opraven. Sestry jsou oslovovány "sestro" a naprosté většině z nich to přijde OK, byť by měla Mgr a PhD za před jménem. Jurásková je možná oslovována "Magistro", možná "ředitelko" , já bych ji oslovením "sestro" nepoctil a i ono "magistro" by mi přišlo jako nauctivé vůči magistrům farmacie, s nimiž byl vždy onen titul spojován. Sestry s titulem za jménam (DiS, RS) většinou neoslovujeme "diplomovaná specialistko". případně "registrovaná sestro" a většina z nich je tomu ráda. Stejně tak většinou neoslovujeme "vrchní sestro", zato "paní vrchní" se užívá docela běžně.
Návrh na oslovení jménem mi nepřijde šťastný, pokud ti dva nejsou blízcí známí.
Odpovědět