26.8.2013 13:16:29 Filip T.
Re: Na Rudém náměstí zatkli ty, co připomněli rok 1968.
Ne, o nás se nerozhodlo v Postupimi, ale v Praze.
Lví podíl na tom měl, kromě Gottwalda a jeho rudé bandy, samozřejmě, taky Beneš.
Beneš byl jasnozřivý v tom, že v době Mnichova, na rozdíl od Francouzů a Britů správně odhadl, že se schyluje k nové válce, že Německo chystá revanš za první světovou válku. Dobře také odhadl, že protivníci Německa nakonec zvítězí, a vsadil na ně, vsadil na ně to, že se mnichovské hranice anulují, protože budeme vnímáni jako první německá oběť (proto také trval na atentátu na Heydricha a nepovolil např. Moravce).
Bohužel, na rozdíl od jiných zůstal Beneš svým uvažováním v 19. století, v nacistickém Německu neviděl nebezpečí v nedemokratickém, totalitním systému, vnímal ho jako německý nacionalismus. Řešení česko-německého problému pak viděl v tom, aby Němci z českých zemí zmizeli, a to pokud možno všichni, bez ohledu na eventuální antinacistické postoje. Tento způsob odpozoroval v totalitním Stalinově SSSR a jediného spolehlivého garanta toho, že se Němci nikdy nevrátí, spatřoval přirozeně v SSSR.
Nedovedl si správně zařadit ani nacistický systém, na kterém mu možná nejvíc vadilo jeho němectví, ale ani komunismus. Spokojil se naivně s ujišťováním komunistů, že nehodlají znárodňovat. Vyšel jim vstříc zavedením nedemokratického poválečného systému (likvidace politické soutěže), odstraněním některých politických protivníků (agrárníci), odmítnutím spojenectví se Západem (Marshallův plán), přenecháním klíčových silových resortů (bezpečnost).
Z toho důvodu byl Beneš aktivním a čelným spolutvůrcem našeho zařazení do sovětského bloku. V roce 1948 bylo už to bohužel tolik nahnuté, i přesto, že tu Rudá armáda nebyla, že byla jen malá naděje se vyvléknout, v roce 1945 ale určitě rozhodnuto nebylo a ani Stalin si tím nebyl jistý, rozhodně kvůli komunizaci Československa nehodlal vojensky zasáhnout. Rozdáno bylo v Praze (resp. v Košicích, na základě předem daných dohod a rozhodnutí), tím, že Beneš viděl budoucnost v podstatě jako výběr buď národní stát, nebo demokracie. Naivně si totiž myslel, že se z demokracie může půlka obětovat a zbylá půlka bude pořád sloužit svému účelu... Houby Postupim. Kde se v Postupimi jednalo o komunismu v Československu? A na Jaltě? Kdo ví o Jaltě víc, než tradované "zaručené" mýty a fámy?
Odpovědět