3.1.2014 10:23:01 Filip T.
Re: Ruský medvěd útočí? Rusko a jeho zahraničněpolitické ambice včera a dnes
Rusové patří ke špičce v kosmických technologiích, což stavělo na silné domácí tradici přírodních věd a na rozvoji leteckého průmyslu - ten dostal ve 20. letech silný impuls z Německa, a po válce samozřejmě Rusové, tak jako Američané, zaměstnali ve svém kosmickém výzkumu zajaté německé odborníky. V každém případě je ale domácí ruský vklad do kosmonautiky základem. Ale i tady jsou omezení.
Rusové se soustředili na určité sektory, v nichž lze maximálně zúročit relativně nižší náklady a relativně nižší stupeň technologického rozvoje (zejména velké rakety a vesmírné stanice). Technologický rozvoj v kosmonautice je dlouhodobě převážně v amerických rukou. Ať už se jedná o praktické využití (přenos televizních či telefonních signálů, navigace, snímkování atd.), nebo výzkumné účely (Hubbleův teleskop apod.), stabilně jednoznačně vedou Američané, zatímco Rusové jen sekundují. Tím nechci ruský přínos zkoumání znevažovat, protože zejména v oblasti dlouhodobého pobytu kosmonautů ve vesmíru je přínos ruské kosmonautiky nezastupitelný, avšak stále jde o přínos technologicky méně náročný; Rusko nikdy nemělo dostatečnou výzkumnou kapacitu na to, aby s USA srovnalo krok - tam se prostě a jednoduše projevuje, že USA špičkové vědce přitahuje, zatímco Rusko dlouhodobě trpí jejich odlivem - a nemělo nikdy ani dost prostředků na financování špičkového výzkumu srovnatelného s americkým.
Bez ohledu na první vypuštěnou družici i prvního člověka ve vesmíru nelze přehlédnout, že v obou případechy byly ruské družice technologicky jednodušší než americké, Rusové se zkrátka soustředili hlavně na symbolickou stránku pomyslného závodu o vesmír. V případě prvního člověka ve vesmíru sehrála roli i netransparentnost: start byl utajený, v případě neúspěchu, včetně smrti kosmonauta by velmi pravděpodobně Rusové o ničem neinformovali - na americké straně to bylo jinak a bezpečí kosmonauta bylo mnohem větší prioritou.
Odpovědět