1.2.2015 19:09:17 Hanina
Názor odborníka
Kopíruju z diskuse u blogů na iDnesu:
Dotyčná mgr. poskytuje služby, které patří do rezortu zdravotnictví. Pro logopedickou terapii poruch řeči nesplňuje kvalifikační podmínky dle platné legislativy (atestace v oboru klinická logopedie a registrace ministerstva zdravotnictví k výkonu povoláni bez odborného dohledu. )Poskytuje tedy služby, které jsou v ČR hrazeny zdravotními pojišťovnami. Smlouvy s nimi nemá a ani mít bez předepsané kvalifikace nemůže. Zadarmo to taky určitě nedělá. Tuto mgr. Jsem před časem písemně upozorňovala, že logopedie není ani školní předmět, ani volná živnost, takže bez atestace a registrace samostatně práci v logopedii dělat nesmí , a už vůbec ne za přímé platby ( pokud brala za své "logopedické" služby peníze v hotovosti, porušuje tak nejméně dva zákony.
Dvě plně kvalifikované logopedky z Klatov teď čelí mnoha anonymům, dostávaji výhružné maily a SMS.
Rodiče by si tedy vždy měli dávat pozor, komu své dítě svěřují, byť jde jen o úpravu artikulace. Taky by si jistě nenechali dítě operovat lékařem bez plné kvalifikace.
Je nepřípustné, aby základní vyšetření probíhala bez jejich přítomnosti. Plně kvalifikovaný privátní klinický logoped má ve své ordinaci na viditelném místě registraci MZ ČR k výkonu povolání bez odborného dohledu. Neatestovaný logoped může pracovat pouze pod odborným dohledem plně kvalifikovaného klinického logopeda. Ani jednu z výše uvedených podmínek tato paní mgr. nesplňuje. Rozhodně tento případ nenecháme zapadnout.
PaedDr.Eva Škodová, předsedkyně Asociace klinických logopedů ČR
A dále:
Ještě bych doplnila, že klinický logoped nese za veškerou svou odbornou činnost
p l n o u právní odpovědnost. Pokud by zdravotní pojišťovna zjistila, že rodič je během terapie vykázán ( natož mimo budovu), zrušila by s dotyčným logopedem smluvní vztah pro závažné porušení podmínek.
Tato paní mgr. s kvalifikací pro rezort školství žádnou právní odpovědnost za svá profesní pochybení n e n e s e !!! Citelným trestem by tedy pro ni měla být i medializace jejiho profesního jednání. I já si po 35ti letech klinické praxe na specializovaném klinickém pracovišti beru na část terapie dítě samotné. Ale jen tehdy , známe- li se již delší dobu jak s dítětem, tak s rodinou, rodič sedi v sousední místnost s otevřenými dveřmi nebo za pootevřenými dveřmi do čekárny, může kdykoli vstoupit, ale n i k d y odejit z čekárny, natož z budovy. Rodič, ať je jaký je, je pro mne v terapii dítěte vždy nejdůležitějším partnerem.
Jinak klinicky logoped n e n í lékař, ale speciální pedagog se specializovanou způsobilostí - atestaci v oboru klinická logopedie a registrací MZ ČR - tj. Potvrzením o způsobilosti k výkonu nelékařského zdravotnického povolání bez odborného dohledu. Registrace by měla být na viditelném místě každé privátní ordinace. Za logopedy ve specializační přípravě zodpovídá jejich odborný garant.
Důsledkem novelizovaného školského zákona z r.2011 je, že v zákoně uvádí speciální pedagogy jako jediné možné spasitele pro poruchy řeči. V prováděcí vyhlášce pak už je řeč´ o školských logopedech. Jelikož zákon je vždy nadřazen vyhlášce, naše legislativa povolání školského logopeda nezná. Bohužel nejen veřejnost , ale i odborníci neznají náplň zdravotnického povolání klinická logopedie, do jehož kompetence patří diagnostika a terapie všech poruch komunikace, tedy i řeči
Mgr.D.B. Svou uváděnou kvalifikací jen dokazuje, že pro činnost, kterou provádí, kvalifikaci nemá. Neni logoped, ale speciální pedagog. Kurz logopedického preventisty si vymyslelo MŠMT. Jak může např. speciální pedagog nebo učitel dělat prevenci např. vývojvých vad řeči, když se mu dítě dostane do rukou nejdříve ve 4 letech ? Kvalifikovaný klinický logoped má dítě v péči třeba už od 1 roku. Kvalifikovaný a hlavně zkušený speciálni pedagog vī, kde končí jeho kompetence a neplete se do věcí, pro které rozhodně kvalifikaci nemá.
A na závěr ještě tato perlička:
...je tam velké sebevědomí i velká drzost. Ta mladá paní mi před časem psala mailem dotaz, jaká kvalifikace je k poskytování logopedické péče potřeba. Odpověděla jsem jí, že kvalifikace pro samostatnou činnost v klinické logopedii je dána legislativně zákonem 96/2004 Sb,paragraf 23, a průběžně se měnicími vyhláškami o činnostech zdravotnických pracovníků. Vyjímka neexistuje. Každý kvalifikovaný klinický logoped má také plnou právní odpovědnost za svou odbornou činnost. Upozornila jsem ji, že ona tuto kvalifikaci dle platné legislativy nemá a ani ji v současné době ve zdravotnictví získat nemůže. Poskytování logopedické péče nekvalifikovanou osobou je porušení hned dvou zákonů ( č.96/2004 sb., a zákona o zdravotních službách ( 332/2012 Sb. Pokud se po neustávajicich novelách už nejmenuje jinak). Paní magistra n e n í logopedka v tom smyslu, jak to chápe laická, ale bohužel i odborná veřejnost, ale je speciální pedagog s kvalifikací pro školství, nikoli pro služby, jejichž obsah i rozsah určují zmíněnými zákony výkon nelékařského zdravotnického povolání klinická logopedie.
Klinická logopedie neni volná živnost. Pokud pani magistra tohle provozuje se souhlasem městského nebo krajského úřadu, měly by se začít bát o své židle i tam. Dovede si někdo představit, že by si mohl otevřít samostatnou soukromou praxi lékař po škole a bez atestace ? Těžko, že. Licenci pani odebrat nelze prostě proto, že žádnou nemá. Na svém webu má klamavou reklamu - uváděné absolvované kurzy s akreditaci MŠMT jsou kvalifikaci pro učitele a speciální pedagogy. Nejsou však žádnou uznávanou kvalifikaci pro rezort zdravotnictví, t.j. Jejich absolvent nemůže zasahovat do zdravotnické problematiky ( diagnostika a terapie poruch komunikace) . O problémech porušováni zdravotnických zákonů opakovavaně jednáme s MŠMT už 4 roky
Všechno to jsou výroky paní PaedDr.Evy Škodové, předsedkyně Asociace klinických logopedů ČR. Myslím, že jsou důležité pro poznání podstaty veci a bylo by škoda, kdyby na blogu zapadly.
Odpovědět