Re: Simoně, Ireně, Marcele, Petře, Kateřině...
Myslím, že oněmi dětmi narozenými pod opiáty jsou myšleny děti, jejimž matkám byl při porodu podán Dolzin apod.. Pokud vím, tak o něčem podobném v souvislosti s EA nemluví ani dr. Odent, který o EA mluví jako o lokální analgezii (je to na str.124) a jako její hlavní nevýhodu uvádí pokles krevního tlaku, tlumení děložní činnosti a to, že rodička po ní nemá nucení na tlačení. To celé psal v r.1984, nepochybuji, že tenkrát to tak bylo. Od té doby šel čas dál a i používání EA se jaksi zdokonalilo. Z vlastní zkušenosti mohu říct, že já při ní nucení na tlačení cítila, nešlo to přehlédnout a porodila jsem snadno a bez kleští.
Já si ale nemyslím, že rodit bez EA je masochismus. Ani jsem nikdy nic takového nenapsala. Vůbec nepochybuji o tom, že to jde a nedivím se a neodsuzuji nikoho, kdo takto rodí, nebo chce rodit.
Také si myslím, že kdyby se rodilo jinak, než se rodí dnes, potřeba analgetik při porodu by klesla a kdyby bylo možné u nás přivést dítě na svět tak, jak se to děje na klinice dr. Odenta, rozhodně bych se o to pokusila.
Nemyslím si, že přirozený porod je masochistický nesmysl. Naopak.
To, co jsem se snažila napsat, bylo pouze to, že nerodíme všechny stejně. Naše představy a potřeby jsou různé.
EA je metoda, která mnoha ženám (včetně mě) umožnila prožít narození dítěte jako nádherný svátek. V odborných rukách není nebezpečná. Dnes už ne.
Mezi lidmi s určitou názorovou orientací se proti ní skutečně kampaň vede a to za použití argumentů, které nejsou věcné.
Je to zbytečné, protože já jsem se skutečně nikde nesetkala s tím, že by EA byla matce nucena, což se nedá říct například o Dolzinu, který je neporovnatelně škodlivější, nebo o nesmyslných a opravdu škodlivých porodních polohách, nebo zbytečných epiziotomiích atd...
Pokud s EA během porodu principielně nesouhlasíte, tak s ní neroďte. Není pravda, že to nejde. A to, že někomu pomohla je prostě tím, že je jiný než vy.
Odpovědět