Re: A co my, když jsme byli děti
Dášo, je jasné, že každý láskyplný rodič chce pro dítě to nejlepší - a dost z nás si pod tím nejlepším také představují, aby se jejich dítě pokud možno nezranilo, nebo aspoň ne vážně. Takže potud klouzačky a prolézačky podle norem EU - OK. Ale. Zase nějaké ale. Normy EU jsem nečetla, to, co tu píšu, je z informací z druhé či třetí ruky. Podle těchto norem je prý DŘEVO NA DĚTSKÉ PROLÉZAČKY NEPŘÍPUSTNÉ!!! Také má prý být pod hřištěm nějaký naprosto speciální písek - už ne tráva, ani "jakýkoliv" písek. Normy se různě mění. Přijetí nejnovější verze těchto norem přišlo v době, kdy spousta měst či škol investovala do krásných, nových hřišť, právě třeba dřevěných - ale tato hřiště novému pojetí norem nevyhovují, takže se musí zrušit, ale - už nejsou peníze na pořízení NOVÝCH!!! O jedné škole jsem se doslechla, že takto pořídili nové hřiště pro MŠ, a musejí ho bez náhrady zrušit (tj. děti z MŠ si nebudou mít kde hrát), protože patří k malé obci a ta nemá na nové hřiště peníze. V o něco větším městě, kde v parku bylo odjakživa NÁDHERNÉ dětské hřiště - kovové, pevně přidělané houpačky - lodičky (takové, co známe z poutí), super klouzačka (tedy pravda - pro děti trochu starší než batolata, neboť asi 3 m vysoká), kolotoče a další. Milovala jsem ho co dítě, miloval ho můj syn, kterého jsem tam čas od času zavezla. - Podle norem EU toto hřiště nevyhovovalo, bylo zrušeno, nahrazeno novým, ale místo původních cca 12 atrakcí zbyly jen asi 4 "houpačky" na pneumatice (pro batolata nevhodné), pískoviště, 2 houpačky - péráci a jedna trojhrazdička. Dost chudé proti původnímu. A jestli se najdou peníze a ochota toto pidihřiště rozšiřovat, to je otázka.
--- Takže prostě se ty normy měly přijímat tak nějak s větší rozvahou, tolerancí - a když už bez toho, tak aspoň měla vláda na EU vydupat patřičné dotace.
Jenže ČR je prostě taková ušlápnutá buchtička, která si všechno nechá líbit - i za cenu toho, že se jejím obyvatelům bude mnohem hůře žít.
M.
Odpovědět