Na toto téma v posledních letech proběhla řada odborných šetření a diskusí.
Jedno je jisté: „Pískoviště jsou jedním z míst, kde si děti hrají nejraději, kde ale na ně také číhá řada nebezpečí,“ říká MUDr. Olga Měšťánková, primářka infekčního oddělení Nemocnice v Břeclavi. „Kromě úrazů, jako je pořezání o rozbité sklo, se dítě může poranit třeba i pohozenou použitou injekční jehlou. Tím se vystavuje nebezpečí nákazy virovou hepatitidou. Hlavně riziko nákazy hepatitidou (lidově „žloutenkou“) typu B a C je poměrně vysoké, protože jehla kontaminovaná infikovanou krví může být infekční řadu týdnů. V takovém případě by mělo dítě navštívit lékaře. Řada našich batolat je již očkována proti virové hepatitidě typu B a v tomto případě lékař jen překontroluje, zda má dítě dostatečnou hladinu protilátek a případně je přeočkuje. Mnoho dalších dětí ale očkování ještě nemá a v tomto případě je možno dítě očkováním před nákazou ochránit. Možnost nákazy virovou hepatitidou typu A z injekční jehly je mnohem menší, přesto i zde, v případě nejistoty, je možnost chránit se očkováním.
Pískoviště nemají v oblibě jen naše děti, ale také naši domácí mazlíčci – psi a kočky. A tak se pískoviště mnohde stávají zdrojem různých, především parazitárních, nemocí přenosných ze zvířat na člověka. Nejčastěji je to škrkavka dětská, škrkavka psí a kočičí a v neposlední řadě nemoc lidově zvaná kočičí – toxoplazmóza. Klinické projevy těchto nemocí jsou velmi pestré a různě závažné. U škrkavky dětské jsou to nejčastěji různě silné bolesti bříška, nevolnost, zvracení. Někdy tyto stavy mohou imitovat i náhlou příhodu břišní, jako například zánět slepého střeva, žlučníkovou koliku apod. Někdy se parazit zachytí přímo ve stolici a má podobu ,dlouhé narůžovělé žížaly‘.
Škrkavky psí a kočičí způsobují onemocnění zvané toxokaróza a její klinické příznaky jsou často méně nápadné. Proto onemocnění většinou probíhá chronicky. I zde bývají nejčastěji netypické slabé bolesti břicha, nevolnost, zvracení, zvýšené teploty, někdy i zvětšené lymfatické uzliny. Tato forma často spontánně odeznívá bez léčení. Závažněji však probíhá forma plicní a zvláště forma oční, kdy (pokud se pacient neléčí) může být následkem i slepota. Tato nemoc může postihnout i centrální nervový sytém, ledviny a srdce.
Také toxoplazmóza může proběhnout buď bez příznaků, nebo může dojít k závažnějším projevům v podobě dlouho trvajících teplot, zvětšení lymfatických uzlin, postižení oka či řady dalších orgánů. Nemoc je nebezpečná pro jedince s oslabenou imunitou a pro těhotné ženy, kdy může dojít k poškození plodu. Proto se dnes naše maminky v těhotenství pravidelně vyšetřují.
Všechny tyto nemoci se dají diagnostikovat vyšetřením stolice nebo krve. Na základě šetření a klinických projevů pak lékař určí způsob léčby. Žádná z těchto nemocí není přenosná z člověka na člověka.
A jak se před těmito nemocemi chránit? Nejlepší ochranou je čistota našich pískovišť. Proto by si rodiče měli vybírat jen ta pískoviště, o kterých vědí, že jsou pravidelně čištěna, že je zde písek pravidelně vyměňován a v ideálním případě jsou na noc zakrývána. Tato pískoviště bývají pravidelně kontrolována i hygieniky. Důležité je myslet i na čistotu rukou našich dětí, takže než se dají do jídla, měly by si po hře na písku ruce umýt. Pokud však již podezření z nákazy vzniklo, je nejlépe vyhledat svého dětského lékaře, případně odbornou infekční poradnu, a nechat dítě vyšetřit.“
(C) 1999-2018 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.
Publikační systém WebToDate.