Nejmenší děti mají fyziologicky velkou těžkou hlavu proti svému tělu.
V Česku se ročně utopí průměrně 200 lidí, dvacet z nich jsou dětí. Ve střední Evropě jsme dokonce na prvním místě v počtu utonulých na jednoho obyvatele.
„Podle údajů Českého statistického úřadu a Světové zdravotnické organizace patří Česko mezi státy s nejvyšší úmrtností, kdy se jedná v průměru o 2,69 tonutí na sto tisíc obyvatel.
Vyšší průměr má Polsko (3,83), naopak nízký počet utonulých mají Itálie (1,68) a Německo (1,1). Počet utonulých dětí byl v roce 2009 dvacet, o rok později jedenadvacet a v roce 2011 se v České republice utopilo 16 dětí. Další roky 2012 a 2013 se utopilo 10 a 9 dětí."
Alena Švancarová, manažerka z Národního koordinačního centra prevence úrazů (NKCPÚ) pro Právo
Podle NKCPÚ FN v Motole není tonutí problémem jen těch zemí, které mají moře, vždyť polovina dětí se utopí v řekách, potocích nebo v umělých vodních nádržích.
Velké nebezpečí představují i domácí bazény, které jsou rizikem zejména pro malé děti do pěti let.
V EU je utonutí druhou nejčastější příčinou smrti z vnějších příčin. Postihuje mnohem více chlapce. Nejvíce utonulých je ve věkové kategorii 15 až 19 let a právě od jednoho do čtyř let věku. Místem utonutí stále zůstává ve většině případů přírodní voda.
I samotné tonutí může mít těžké následky. „Bohužel se děti často topí rychle a tiše, již za dvě minuty ztrácejí vědomí a za čtyři až šest minut je mozek obvykle nevratně poškozen,“ dodala Benešová.
Aby bazény nebyly pro děti nebezpečné, měly by být řádně zabezpečené - plotem, zakrytím nebo speciálním elektronickým alarmem, který spustí signál v okamžiku, kdy do bazénu někdo spadne.
(C) 1999-2018 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.
Publikační systém WebToDate.