S pediatričkou MUDr. Jitkou Bělorovou o úskalích sterilních domácností.
Je pravda, že maminky se zcela přirozeně snaží vytvořit pro své dítě co nejčistší prostředí. Mnoho z nich mylně předpokládá, že domácnost zbaví především mikroorganismů, které na nás, jak hlásají reklamy, všude číhají. A mnohdy jim tedy nestačí obyčejný úklid. Používají kromě běžných také desinfekční úklidové prostředky, které nejsou pro velkou část domácnosti nutné. Chtějí vytvořit dokonalý, takřka sterilní domov, aby dětem nic nehrozilo. Ale tyto maminky musím zklamat. I po takovém úklidu nás dále obklopují miliony virů, bakterií, plísní, roztočů a dalších cizorodých látek, s nimiž ovšem náš organismus žije v souladu. Běžného zdravého jedince nenapadnou, tedy neonemocníme. Neříkám, že by se neměly důkladně a pravidelně odstraňovat pomocí osvědčených prostředků mechanické nečistoty v domácnostech, ale nic se nemá přehánět.
Vydrhnutý, vydezinfikovaný byt, kdy jsme použili nadměrné množství čisticích prostředků, stejně není sterilní, tedy mikroorganismů prostý. Jen tím docílíme toho, že se bytem po odpaření z povrchů vznáší v podobě aerosolů velké množství chemických látek, které mohou dítěti, ale i dospělému způsobovat různé vyrážky, ekzémy či u geneticky predisponovaných jedinců spustit alergická onemocnění. Rodiče by měli také vážit, zda používat různé osvěžovače vzduchu, elektrické repelenty, měli by dbát na ekologicky šetrné složení pracích prášků, aviváží, přípravků na mytí nádobí a tak podobně. Čím voňavější, tím pravděpodobně větší a agresivnější chemie. Přílišná chemizace prostředí se zcela jistě podepsala i na nárůstu alergických onemocnění v posledních několika desetiletích.
Navíc nežijeme jen doma. Děti by se měly co nejčastěji aktivně pohybovat ve volné přírodě, bez strachu z nějakého umazání, rodiče by se také neměli bát umožnit dětem setkávat se s domácími či hospodářskými zvířaty. Stejně jako by měly mít pestrou stravu, měly by se pohybovat v pestrém prostředí. I v běžně „špinavém“, jež nás všechny může jen posílit.
Zmíněný návyk mytí rukou je velmi potřebný. Je to jeden z nejdůležitějších automatismů, které musíme dodržovat a dítě naučit. Mýt si ruce po každém příchodu dítěte z venku, před každým jídlem, po použití WC. Také bychom měli naučit dítě mýt si ruce správně, mytí neošidit. Je to především prevence onemocnění žloutenkou typu A, ale dotykem jsou přenášeny i jiné nepříjemné choroby. Ale když jsme s dítětem mimo domov, postačí antibakteriální ubrousky…
(C) 1999-2018 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.
Publikační systém WebToDate.