Re: podobna zkusenost a otazky
Cizinko, já jsem kromě toho, že jsem jako zdravotní sestra pracovala 9 let, tak jsem dálkově studovala práva, příští rok mě čekají státnice, tak mi držte palce :-)
Mimochodem po škole se chci právě věnovat právům pacientů.
Takže k těm Tvým otázkám:
Při běžných úkonech nejsou potřeba sterilní rukavice to se nedělalo ani tady ani v Rakousku, takže se může stát, že sestra přijde do pokoje už v rukavicích (pak samozřejmě nevíš, jestli v těch rukavicích náhodou něco nedělala už u jiného pacienta). To je na nic, v Rakousku to bylo tak, že v každém pokoji byla extra skříňka pro zdravotnické potřeby, takže sestra si rukavice nevlékala před pacientem -- kromě toho je nehygienické v rukavicích sahat na kliku, otevírat dveře a pak s nima ošetřovat pacienta.
Sterilní rukavice se používají jen na určité výkony a pak je nutné, aby si je sestra nandala před pacientem, jinak to snad ani nejde, kdyby si je totiž navlékala v jiné místnosti, už by přestaly být sterilní.
Zdravotnický personál je ze zákona povinen zachovávat mlčenlivost, takže klidně řekni, že o svých problémech nebudeš mluvit před ostatními, ale pouze v ordinaci. Tohle se mi taky párkrát stalo, že se sestra na chodbě ptala co mi je, vždycky jsem odpověděla, že jí to řeknu až v ordinaci.
Je povinností lékaře, opět podle zákona, Tě informovat o všech( teda i podle jeho názoru nepodstatných) skutečnostech, nenech se odradit, ptej se!!! Taky se mě někdy snaží odbýt, někdy je mi trapné dál vyzvídat, pak toho lituju, už si to ale líbit nenechám, protože já i moje dítě na informace o svém zdravotním stavu máme právo.A to to největší právo, protože je to naše zdraví a naše tělo.
Odpovědět