Ve výjimečných případech, kdy rodiče žijí ve velkých vzdálenostech, nemusí být střídavá péče ideálním řešením.
Ústavní soud minulý týden opět řešil otázku střídavé péče. Podle jeho rozhodnutí nemusí být vždy ideálním řešením vzhledem k zájmům dítěte.
Soud tak reagoval na stížnost ženy, která nesouhlasila s rozsudkem krajského soudu, podle něhož se měli rodiče v péči o dceru střídat.
Podle ústavních soudců odvolací soudy, které případ řešily, nezohlednily v rozhodnutích to, jaký dopad „může mít režim střídavé péče a docházka do dvou základních škol (vzdálených od sebe 300 km)”.
Znalkyně totiž upozorňovala, že v daném případě není střídavá péče v zájmu dívky, neboť ji nepřiměřeně zatěžuje a děvče „cítí vysoký podíl odpovědnosti za fungování střídavé péče, úzkostně se snaží uspět a vyhovět očekávání dospělých osob a nikoho nezklamat”, uvedly Novinky.cz
Ústavní soud se stejným případem zabýval již v roce 2014. Tehdy konstatoval, že velká vzdálenost bydlišť obou rodičů nemusí být překážkou. Již tehdy však naznačil, že s ohledem na školní docházku může být od modelu střídavé péče upuštěno.
Mluvčí soudu Miroslava Sedláčková uvedla: „Je třeba zkoumat, jaký má tento režim vliv na její soukromý život, zda nezletilá prožije šťastné a spokojené dětství či zda má možnost stýkat se se svými vrstevníky a být součástí kolektivu. Pouhé zvládnutí učiva není v tomto ohledu dostatečným odůvodněním, zvláště za situace, kdy dle závěrů znaleckého posudku nezletilá zvládá školní dualismus na úkor své psychické pohody.”
Poslední fotky z emailového průvodce rodičovstvím.
Emailový průvodce rodičovstvím je zdarma pro všechny rodiče od početí do 6 let věku.
Těhotenství |
Dítě |
(C) 1999-2018 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.
Publikační systém WebToDate.