Respektu k porodu, vůbec jsem netušila, jak velice tato akce ovlivní můj život."/>
Když jsem před třemi roky navštívila výstavu Umění porodit, která probíhala v rámci celosvětového týdne Respektu k porodu, vůbec jsem netušila, jak velice tato akce ovlivní můj život.
Když Monika a Lenka Šramlovy zahajovaly Workshop "Prozpívat se těhotenstvím" otázkou: "Proč jste tady?", odpověděla jsem: "Myslela jsem, že touhle dobou už budu někde jinde, teď sedím tady a sama sebe se ptám proč."
Původně jsem se totiž měla setkat s kamarádkou, která se nakonec ze schůzky omluvila. Zbývalo mi tedy několik hodin času do odjezdu autobusu a já ze zvědavosti vešla do místnosti, kde se konal již zmiňovaný Workshop. Nikdo kromě dvou hlasových lektorek tam zatím nebyl. Obě se na mě mile smály a tak mi bylo vlastně hloupé sebrat se a odejít. Zůstala jsem tedy.
Seminář byl zaměřen především na prohloubení komunikace a vzájemného kontaktu mezi matkou a jejím ještě nenarozeným miminkem během těhotenství. "Myslím, že není třeba zdůrazňovat, že lidský hlas je nejvýznamnější komunikační prostředek", uvedla téma dipl.um. Monika Šramlová. "Co ale je dobré zmínit je, že rozeznělý hlas (např. vyslovované nebo ještě lépe zpívané zvuky, jednotlivé samohlásky či brumendo) nám v závislosti na výšce vyslovovaných hlásek a směřování naší pozornosti, může znít v různých částech našeho těla a přináší tak různobarevné pocity. Naše tělo je složeno ze 70% z vody a voda, jak známo, vede zvuk - vibrace třikrát rychleji než vzduch. Znějící hlas vytváří vibrace, které se díky vodě velice rychle šíří celým tělem. Takto se buňky organismu dokáží pomocí hlasu "vyladit" na určitou vibraci. Připustíme-li, že naše myšlenky jsou též jistou formou vibrací jen mnohem jemnější než zvuk, pak se nabízí snadné vysvětlení komunikace mezi matkou a dítětem. Matka svými myšlenkami i psychickým rozpoložením komunikuje s dítětem v plodové vodě a dítě na tyto impulzy citlivě reaguje a odpovídá. Při zpěvu dochází ke zklidnění a prohloubení dechu, který má vliv na mozkovou aktivitu; zklidnění dechu má za následek zpomalení mozkových vln, zrelaxování mysli, což je spojeno s celkovým uvolněním těla. Hluboké dýchání současně zlepšuje prokrvení a okysličení tělesných tkání. Rozeznění hlasu rozezní celého člověka a jeho vodní systém. Při zpěvu se navíc uvolňují endorfiny - hormony radosti, díky kterým se naše nálada okamžitě zlepší a tělo se snadno uvolní. Na tyto změny dítě velmi pozitivně reaguje. Zpívá-li matka během těhotenství a porodu, dává tak svému dítěti více impulzů, více klidu i lásky. Takovéto prozpívané období se matce i dítěti bohatě vrátí a odrazí se na jejich vzájemném vztahu v dalších obdobích společného života."
Do porodu mého třetího dítka zbýval ještě měsíc. Zpívání mne tak nadchlo, že jsem nevynechala ani jediný den.
V den mého porodu jsme byli s mužem a dětmi v lese na borůvkách. Když se dostavily silné kontrakce, potřebovala jsem je nějak hlasově ventilovat. Nechtělo se mi ale před dětmi nějak křičet nebo cokoli jiného a tak mne napadlo opět zpívání jako řešení momentální situace.
Už jsem od něj však neopustila a tak se asi hodinu poté narodila dcerka za doprovodu mého hlasitého zpěvu.
Letos k nám do rodiny přibyl chlapeček. Prozpívat se porodem už jsem tentokrát měla dopředu naplánováno a tak i on vplul na tento svět za doprovodu zpěvu.
Moniko a Lenko, děkuji za inspiraci.
Stránky autorky najdete zde.
Poslední fotky z emailového průvodce rodičovstvím.
Emailový průvodce rodičovstvím je zdarma pro všechny rodiče od početí do 6 let věku.
Těhotenství |
Dítě |
(C) 1999-2018 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.
Publikační systém WebToDate.