Po porodu se placenta včetně krve, kterou obsahuje, odstraňuje. Placentární krev je bohatá na buňky, pocházející z kostní dřeně, které se podílejí na stálé obnově krvinek.
Tyto buňky mohou být transplantovány pacientům, jejichž kostní dřeň selhala. Až do dnešní doby umožňovala zachránit tyto pacienty pouze transplantace kostní dřeně od dobrovolných dárců. V nedávné době dosáhla slibných terapeutických úspěchů právě transplantace placentární či pupečníkové krve.
Proto i u nás vznikla Banka pupečníkové krve a vy se společně s námi můžete podílet na jejím rozvoji, a to tím, že darujete krev, která zůstala uvnitř placenty po narození vašeho dítěte.
Odběr není za žádných okolností nebezpečný ani pro vás ani pro vaše dítě. provádí se po narození dítěte a po přestřihnutí pupečníkové šňůry, avšak v době, kdy je placenta ještě v děloze.
Dárcovství je anonymní, bezplatné a altruistické. Můžete se k němu přihlásit na dále uvedených pracovištích, kde budete přesně informovány a vyplníte základní dotazník. I když předem nabídnete dárcovství, můžete jej při porodu ústně odmítnout.
Kontakt: Banka pupečníkové krve, Ústav hematologie a krevní transfúze, U nemocnice 1, 128 20 Praha 2, tel./fax/zázn.: 02/21977398, 21977296 (MUDr. P. Kobylka, MUDr. Š. Vodvářková, MUDr. I. Fales).
Podrobné informace naleznete také na www.bpk.cz.
Poslední fotky z emailového průvodce rodičovstvím.
Emailový průvodce rodičovstvím je zdarma pro všechny rodiče od početí do 6 let věku.
Těhotenství |
Dítě |
(C) 1999-2018 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.
Publikační systém WebToDate.