Nevíš, kam jsem dala klíče? Kde jsem jen nechala ten mobil? Takové otázky často pokládají svému okolí těhotné ženy.
Jejich zapomnětlivost má ovšem vědecký základ. Nový výzkum jmenuje dobré důvody, proč očekávat, že těhotenství způsobí výpadky krátkodobé paměti.
Obecně se předpokládá, že během těhotenství proběhnou v mozku ženy určité změny. Účelem je zlepšené soustředění na potřeby narozeného dítěte. To na druhou stranu může způsobit pokles jiných schopností. Laura Glynnová, psycholožka z Chapman University v Kalifornii, tvrdí, že příčinou těchto změn jsou pravděpodobně výrazné kolísání hormonů a nepatrné pohyby plodu během těhotenství. Doktorka Glynnová provedla rozsáhlý průzkum dat již vydaných studií, které popisují emocionální změny a mozek žen během těhotenství. Podle ní mají změny „svoji cenu“. „Výsledkem může být na jednu stranu zapomnětlivá, ale na druhou stranu citlivá a efektivní matka,“ vysvětluje.
Kromě známého vlivu hormonů upozorňuje také na pohyby plodu, které působí na mozek a zvyšují citlivost. Ačkoliv žena si neuvědomuje každý jednotlivý pohyb, srdce o nich „ví“ - zvyšuje se při nich totiž srdeční tep. „Těhotenství je důležité období v rozvoji centrálního nervového systému matky, ale o jeho působení toho mnoho nevíme,“ uvádí Glynnová. Výpadky paměti u těhotných žen jsou ovšem předmětem stálé vědecké debaty. Jednu z posledních extenzivních studií provedli australští vědci. Jejich paměťové testy u vzorku 1 200 žen vykázaly drobné zhoršení paměti v době těhotenství.
Výzkumníci si však závěrem studie nebyli jisti. Výsledky podle nich mohlo zkreslit to, že ženy slýchají o zapomnětlivosti těhotných, a to je ovlivňuje.
Zdroj: Current Directions In Psychological Science
Poslední fotky z emailového průvodce rodičovstvím.
Emailový průvodce rodičovstvím je zdarma pro všechny rodiče od početí do 6 let věku.
Těhotenství |
Dítě |
(C) 1999-2018 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.
Publikační systém WebToDate.