Když se podíváte do čekáren u doktorů, autobusů nebo i do kočárků, u 50 % dětí uvidíte v rukou telefony nebo tablety.
V 21. století, v kterém všichni žijeme, již není žádnou nevšední věcí, vidět malé děti s mobily, tablety nebo počítači v rukou. Je to nešvar dnešní společnosti? Nebo se této rarity můžeme zhostit i s rozumem a užívat technologie i smysluplně.
Když se podíváte do čekáren u doktorů, autobusů nebo i do kočár, u 50 % dětí uvidíte v rukou telefony nebo tablety. Rodiče zřejmě chtějí dosáhnout klidu, tak dětem dají do ruky hračku v podobě technologie. Ve většině případů již však nedohlíží na to, jakou hru dítě hraje, jak dlouho ji hraje a jestli z ní má nějaký užitek. Používání technologií v malém, klidně i předškolním věku rozhodně není špatnou variantou. Avšak, musí se používat smysluplně.
Technologie můžou být u dětí takovým dvojsečným mečem. Ano, počítače mohou posloužit k nalezení zajímavých článků, mohou pomoci při práci do školy, mohou i pomocí her naučit třeba matematiku. Ale také mohou dítě naprosto odstřihnout od okolního světa a mohou mu podstatně uškodit. U menších dětí předškolního věku mohou rozvíjet motorické funkce, naučit základní počty, základy psaní a mnoho dalšího. Intuitivní ovládání u tabletů zaručuje ovladatelnost od opravdu útlého věku. Technologie, mohou být užitečné třeba i pro děti s poruchou soustředění, nebo mohou významně napomáhat dětem se zvláštními potřebami. Ale opět je tu dvojsečný meč. Pokud bude malé dítě hrát hry, které nemají žádný smysl, nebo ještě hůř, jsou špatně vyvinuty, a působí jinak, než by měly, mohou třeba i významně narušit dětský vývoj. Proto by každý rodič, ať předškoláka, nebo školáka, měl dbát na to, jaké hry jeho dítě hraje a jak často je hraje!
Výzkumy prokazují, že děti do 5 let věku využívají svou mozkovou kapacitu na 98%. V 10 letech se tato mozková aktivita snižuje na 32%, na střední škole mozek pracuje na 10% a v dospělosti na neuvěřitelné a pouhé 3 procenta. Z tohoto výzkumu mi vychází jasná, ale ne vždy jednoduchá úloha.
Od útlého věku by se dětem mělo vštěpovat do hlaviček co nejvíce informací. A to jak už cestou techniky, nebo jakoukoliv jinou. My se zde bavíme hlavně o technologiích, tak si pojďme říci pár jednoduchých pravidel, které by rodiče aplikující technologie na svá dítka, měli dodržovat.
Naprostou nutností je nastavení jakýchsi limitů. I do budoucna bude pro dítě snazší zvyknout si, že u počítače nemůže strávit dlouhé hodiny. Limity pro hraní – neboli nenásilné učení. Pokud bude dítě do tabletu zírat 3 hodiny, bude ho to s velkou pravděpodobností bavit stále. Ale představte si, jak dlouho, by se soustředilo na předčítání z knížky, nebo na učení základních počtů. Je to v podstatě to samé. Jen, technologie je pro děti ve většině případů zajímavější, avšak ne za každou cenu efektivnější.
Když si malé dítě hraje na tabletu, neznamená to, že máte jen hodiny času pro sebe. Mělo by to být právě naopak. Malý předškolák se sám přece počítat nenaučí. Sice, je mnoho aplikací, které by mu to umožnily, ale proč? Dobu strávenou u tabletu si může dítě užívat i s rodičem. Můžou si z této zábavy udělat každodenní rituál. Alespoň 20 minut na tabletu, za odměnu, společně. A co je to nejdůležitější! Každý rodič by měl mít naprostou kontrolu nad tím, co jeho dítě hraje a k čemu má v tabletu, počítači, nebo telefonu přístup. Ne každá hra dítěti pomůže. Podívejte se prvně na recenze, prověřte si vývojáře. Zamyslete se nad tím, co aplikace dítěti přinese, nebo přinést může.
Technologiím (s rozumem) zdar!
Autorka je ze společnosti Lipa Learning.
Poslední fotky z emailového průvodce rodičovstvím.
Emailový průvodce rodičovstvím je zdarma pro všechny rodiče od početí do 6 let věku.
Těhotenství |
Dítě |
(C) 1999-2018 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.
Publikační systém WebToDate.