Mají vaše děti podle vás rádi počítač víc, než je zdrávo?
Mají vaše děti podle vás rádi počítač víc, než je zdrávo? Myslíte si, že tráví příliš času hraním počítačových her nebo brouzdáním na sociálních sítích? Chtěli byste, aby se radši víc věnovaly knihám a čtení, ale nevíte, jak je přinutit? Zkuste je přihlásit do projektu Čtení pomáhá. Právě ten si totiž klade za cíl motivovat děti a mládež ke čtení. Používá k tomu netradiční způsob - umožňuje jim pomáhat potřebným.
Čtení pomáhá vzniklo před třemi lety jako reakce na nevalné výsledky českých dětí v mezinárodním srovnávacím šetření PISA z roku 2009, které bylo zaměřeno právě na čtenářskou gramotnost. Programmefor International Student Assessment (PISA) zkoumá, jak jsou na tom žáci základních a studenti středních škol s matematikou, přírodovědou a čtením. Probíhá v tříletých cyklech a každé tři roky se zaměřuje na jednu z těchto disciplín.
Oproti předchozímu šetření čtenářské gramotnosti, které proběhlo v roce 2000, vykázali čeští žáci a studenti výrazné zhoršení. Porozumění obsahu a formy textu se ukázalo jako zásadní problém.
Na tento stav se rozhodl reagovat Martin Roman. V roce 2011 přichází s nápadem, jak děti motivovat, aby více četly. Myšlenku posunuje ještě dál. Současně je chce totiž učit principům pomáhání potřebným. A tak vzniká projekt Čtení pomáhá.
"Čtení pomáhá je určeno pro žáky základních a studenty středních škol. Každý z nich, kdo přečte nějakou knihu ze seznamu uvedeném na www.ctenipomaha.cz a svou znalost dokáže vyplněním kontrolního testu, získá kredit 50 korun. Peníze si však nenechává pro sebe, ale věnuje je na vybranou charitu. Na výběr má vždy z deseti různých charitativních akcí," popisuje Martin Roman, autor a donátor Čtení pomáhá, který tak touto cestou daruje charitám až 10 milionů ročně.
Čtení pomáhá má také své ambasadory - známé tváře, které projekt podporují a zaštiťují a které se podílely a podílejí na výběru knih na seznam četby.
Jsou to spisovatelka Alena Ježková, básník a písničkář, překladatel a předseda Českého centra Mezinárodního PEN klubu Jiří Dědeček a v neposlední řadě herec, scénárista, dramatik, spisovatel a textař Zdeněk Svěrák. Ten o Čtení pomáhá řekl: "Projekt Čtení pomáhá je důmyslný. Spojuje pobídku ke čtení s pobídkou k dobrým skutkům, a to formou hravé soutěže. A využívá při tom jejich počítačové gramotnosti. Myslím si, že i dnešní internetové děti mají v duši místo pro pomoc postiženým nebo starým. Ta hra míří na toto místo a chce ho zvětšit. Vyvrací vlastně staré rčení o tom, že nelze honit dva zajíce najednou. Tady je chycení zajíce solidarity podmíněno chycením zajíce knížek. A všechny knížky, které jsme vybrali, za tu honičku stojí."
Letos oslaví Čtení pomáhá své třetí narozeniny. Do projektu se za celou dobu jeho trvání přihlásilo více než 155 tisíc dětí, které rozdělily mezi téměř tři stovky charitativních projektů přes 25 milionů korun.
Tady ale Čtení pomáhá nekončí. Je otevřeno dalším zájemcům, pomáhat může každý žák každé základní školy a každý student každé střední školy v České republice. Proto jestli máte pocit, že vaše děti málo čtou, tohle by mohla být ta ideální cesta, jak je motivovat. Ukažte jim stránky www.ctenipomaha.cz a třeba jim pomozte zaregistrovat se. Dál už to bude jen a jen na nich.
Poslední fotky z emailového průvodce rodičovstvím.
Emailový průvodce rodičovstvím je zdarma pro všechny rodiče od početí do 6 let věku.
Těhotenství |
Dítě |
(C) 1999-2018 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.
Publikační systém WebToDate.