Re: Podpora prarodičů
Odeslala jsem to omylem dřív. Takže znovu:
Domácí péče se dá zajistit, pokud někde v okolí funguje terénní pečovatelská služba. Máme babičku, plně inkontinentní, nemobilní doma. Postel máme půjčenou za 1.000/měs. ( elektrická, polohovatelná, antidekubitní matrace...). Má maxilální příspěvek a důchod, péče spotřebuje asi 50% všech peněz. Pleny má napsané od dr., max. doplácíme jeden balík na měsíc - 500Kč. Ráno a v poledne chodí pečovatelky - udělají hygienu, nakrmí, vypolohují apod.. Večer je péče na nás. Jsem z vesnice, ale zrovna tohle tu funguje. Pokud dr. péči napíše ( je to třeba), chodí zdr. sestra a je to na pojišťovnu. Ostatní návštěvy jsou pečovatelky a to se platí - cca 50 ,-Kč jedna návštěva - rozepsané na položky, takže to není fixní.
Možná, že by za ty peníze chodila nějaká osoba z okolí, pokud u vás to takhle nefunguje. Informace o tom, kdo by tuhle péči u vás zajišťoval se dozvíš na MÚ nebo u dr. - ti péči moc ochotní psát nejsou, to vím z vlastní zkušenosti. Příp. často ji poskytuje charita.
Pro mě bylo nejtěžší pochopit, že babička vlastně klidně může být sama doma, nestane se jí žádná újma, ale o tom mě přesvědčila až praxe a sestry z domácí péče.
Takže suma sumárum, možností je spousta. Ve vašem případě by určitě bylo efektivnější mít ji někde doma, pokud vás ldn stojí tolik. A není to o tom, zůstat s ní doma. Jo, chodím do práce, mám taky malé děti ( školní a předškolní). Děti s tím vůbec nemají žádný problém, z toho jsem měla trochu obavy, berou to tak jak to je - je to naše babička, leží na posteli, krmí se a přebaluje.Jo, je to o tom, naučit se péči poskytnout, jde to i v jednom člověku a s plně ležícím. To nás naučili z domácí péče. Ale je to samo záhul....
Odpovědět