| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Diskuze : Hlavní : Domácí škola

Domácí škola - Deníček

Hejného metoda výuky matematiky je v ohrožení

Josef Kubát

Kromě zastánců se k Hejného metodě vyjadřuje i početný zástup kritiků.

  (?)
[<<Předchozích 90] Názory 91100 z 16935  [Dalších 16835 >>]
maargitt & dráčátka 67638
23.1.2017 19:43:16
dari, se mnou v první třídě docela zamávala domácí příprava. Zjisti si, jak je na tom s požadavky škola, nad kterou budeš uvažovat. MInimálně je třeba s prvňákem pravidelně číst.
Dari79 114243
23.1.2017 19:40:41
Ono to není až tak moc často. Nejčastěji třeba 6 dny v měsíci, kdy to opravdu nejde, dát ho do té školky, pak mu dávám občas "nepovinné volno", tj. že ho nechám doma ze školky, protože jsem v podstatě každou sobotu v práci, takže nastavuju víkend jinak. To bych už ve škole nedělala, takže by šlo třeba o 6 dnů v měsíci, kdy by se mi hodilo, abych ho do té školy dávat nemusela.

Já firmu prostě nezavřu, hotovo. Muž taky ne. Dohromady zaměstnáváme dost lidí. Máme hromadu povinností (i finančních). Teď nutná volna pokrývá chůva + babička (která ale bydlí daleko, hlídá tak 2 - 3 dny v měsíci - dítě tam odvezu). V sobotu hlídá táta a já jsem v práci. Já naopak kolikrát nejdu do práce třeba v pátek a nechám malýho doma (to už ve škole dělat neplánuju). Jinak se střídáme, ale prostě několikrát do měsíce to nejde.

Velký brácha je na víceletém gymplu, navíc má svoji maminku se zcela pravidelnou pracovní dobou + prarodiče. Ten chodí do školy normálně denně. Ten žádný zvláštní režim nevyžaduje (je schopný se vypravit sám a vrátit sám domů, může samozřejmě být celý odpoledne klidně bez dozoru, že...), to je holt jiná situace.

Třeba teď to vyšlo blbě na středu a čtvrtek. Já musím odjet ve středu ráno, vrátím se až ve čtvrtek odpoledne. Měli jsme naplánováno, že já ráno ve středu strčím dítě do školky, táta ho po kroužku v 16:30 vyzvedne, předá babičce, čtvrtek bude hlídat babička, já se vrátím už třeba kolem 14. hodiny ve čtvrtek. V pátek budu mít volno, budem spolu, tj. dítě nepůjde čtv-pá do školky. V sobotu jdu do práce, hlídá táta... Máme na to složité grafikony. Když by musel do školy, tak bych buď nesměla odjet (pracovně kravina), nebo zajistit někoho cizího, kdo ho ve čtvrtek ráno vzbudí, obleče, odvede do školy. Atd.

Velký brácha to nezachrání, jednak by to asi jeho maminka těžko vydýchala, jednak má po škole hromadu tréninků, AJ, učení atd., tj. zapojit ho ve smyslu, že vyzvedne malýho a bude s ním do večera běžně nejde (max. jako nouzovka).
Tante Bante 147015
23.1.2017 19:36:44
Zkusila bych nějakou ZŠ spolupracující s Mensou.
Bouřka 7675
23.1.2017 19:36:40
Přidávám se k těm, koho by zajímalo, jak případně pochodíš. Mě už taky napadlo, jestli je něco takového možné. Mě teda zajímala spíš ta varianta, kterou nastínila Diva.Bára, i když jako nevhodnou, a to případné zkrácení týdne na 4 dny. Ne z nějakého plezíru pro mladýho, ale proto, že se bojím, že 5denní docházku třeba nebude dávat. Nedává ani školku, a to chodí jen na dopoledne, obvykle ho jeden den v týdnu nechávám doma, v pondělí nebo pátek většinou, jinak se to strašně negativně podepisuje na jeho chování, je znát, že je nervově vyčerpanej, když chodí celý týden. Pravděpodobně ho vyčerpává snaha udržet potřebnou pozornost a kontrolovat chování, je u něj podezření na ADHD. Jako máme ještě rok, tak třeba trochu víc dozraje nervová soustava, ale moc velké naděje si nedělám. A odklad je pro mě nejzazší řešení, nemyslím si, že v jeho případě by to byl dobrý nápad.
neznámá 91073
23.1.2017 19:32:31
Nevím, ale je to kombinace stálé školy a čehosi.
Vyvrhelové to jsou, to ano, ale to zakladatelka neřešila.
Vazby, kupodivu, u nás si je vždy udělají a jezdí ty samé rodiny už snad generace, kolikrát se děti znají už z loňska a předloňska.
I mě dostalo, když jsem zjistila, že umřel pán od houpaček, muselo mu být snad 200let, už když houpal mě byl starý.~:-D
maargitt & dráčátka 67638
23.1.2017 19:30:56
s tím co píše Bára souhlasím - dcera je ve druhé třídě, loni promarodila snad půlku první třídy a na začlenění do kolektivu se to podepsalo.
letos má zdravotní problémy jiného druhu, do školy chodí ráda, ale cítím, že ten režim dva dny doma - dva dny škola-tři dny do-týden škola-dva dny doma není nic moc. ANi s ophledem na kolektiv, ani s ohledem na probíranou látku
cítím to také jako Bára, neumím si moc představit, že bych totálně dlabala na zájmy dítěte a na to, jak se cítí ono a co ono potřebuje.
neznámá 91073
23.1.2017 19:22:03
Vzhledem k tomu, jakým stylem chodí do školy děti kolotočářů a cirkusáků, tak by to nějak jít mělo.
Zeď mě napadá, do naší třídy chodí dítě se střídavou péčí a střídá i školy. Když jde i toto.~d~
Diva.Bara 37553
23.1.2017 19:18:05
pokud to možné je, bude výběr škol dost omezený. osobně si to neumím představit, ani jako učitelka, ani jako matka. pokud ti jde o kolektiv, tím, že ho občas přivedeš do školy, kdy ti to vyjde, mu nijak extra v kolektivu vazby nevytvoříš. já si myslím, že rodič by se měl přizpůsobit potřebám dítěte, určitě ne dítě rodiči. píšeš, že dítě čte a počítá - ale zároveň bys uvažovala o odladu PŠD, kdyby to vyřešilo váš problém - podivné.
jinak moje zkušenost jako učitelka - děti, které chodí do školy v podstatě nahodile, bez režimu, často jim rodiče nastavují víkendy - tu pátek, tam pondělí, to v kolektivu zpravidla nemívají moc snadné, chybí tam ty každodenní společné prožitky. pokud je dítě navíc slabší v učení nebo jen více úzkostné, může vzniknout opravdu problém.
zkušenost jako matka - dítě bylo několik týdnů doma, díky nemoci, a nesl to psychicky velmi špatně. z veselého normálního bezproblémového kluka jsme měli doma depresivní uzlíček nervů, protože neměl pravidelnost, kterou potřeboval a na kterou byl zvyklý (jsem matka bohém, ale tuhle pravidelnost děti prostě potřebují), neměl kolektiv dětí, které znal (a to je ze čtyř dětí, takže doma neustále někdo).
Lei 37503
23.1.2017 18:59:45
Dari, jistě napíšou informovanější, já mám za to, že kombinace domácího vyučování a částečné školní docházky možná je. Svého času jsem to někde četla s tím, že záleží hodně na řediteli dané školy, jak se k takovému individuálnímu vzdělávacímu plánu postaví a zda jej umožní.

Snad nebudu jediná, kdo by byl rád, kdybys pak dala vědět, jak jste pochodili (a co drhlo) a jak to nakonec bude.

~x~

Dari79 114243
23.1.2017 18:30:37
Ahoj,
mám problém s budoucí povinnou školní docházkou malýho. V dubnu půjde k zápisu. Vzhledem k našemu divokému časovému a pracovnímu životu je pro mě těžko představitelná klasická povinná školní docházka po - pá. Do školky chodí tak, že dělám rozpisy docházky vždy na měsíc dopředu podle všech časových kritérií, která máme. Tam to nikomu samozřejmě nevadí.

Čistou domácí školu, která by to vyřešila, nechci - jednak já musím pracovat a nejsem typ matky, která by vydržela full time s dítětem, jednak chci, aby patřil do nějakého kolektivu. Že by u nás byla nějaká komunitní škola, jsem nezjistila, ani nevím, jak bych to zjistit mohla (facebook nemám - víte o nějakých univerzálních web stránkách?)

Nejlepší by pro mě bylo, kdyby mohl chodit do školy tak, jako teď do školky, takže nepravidelně - chodívá tak 12-15x za měsíc. Akorát že chápu, že se to asi ředitelce líbit nebude. Chci si s ní dát schůzku a probrat možnosti, ale ráda bych byla připravená, co je a co není možné.

Napadá vás, jak to řešit? Mě napadlo, že by byl ofic. zapsán do domácí školy (aby nebyla povinná školní docházka), ale s tím, že prostě v max. možné míře by se normálně účastnil vyučování. Akorát nevím, jestli se to smí, resp. jestli to školy tolerují, nebo jak je to finančně, jestli pak má ta škola na toho žáka peníze (ale já bych to kdyžtak dorovnávala sponzorskými dary a tak). Dítě je chytrý, jsem přesvědčená, že běžné učivo zvládne, resp. samozřejmě bych ho to doučila třeba o víkendu - už teď v pohodě čte, běžně počítá atd.

P.S. nejde jen o "dlouhou pracovní dobu", která by se dala vyřešit třeba vyzvedáváním najatou osobou, jde o celkové pracovní nastavení (+absenci hlídacích babiček), které se jen tak nezmění. Jo, můžem si za to sami, samozřejmě, ale má to i dost výhod, akorát ty "povinnosti" se na to blbě roubujou. "Soukromýho učitele" - tj. vzdělávací chůvu moc nechci, chci, aby malý jako v podstatě jedináček (16ti letýho bráchu nepočítám) byl v kolektivu. Nejde o dočasný problém, aby to vyřešil odklad školy o rok - když to nebudu řešit letos, tak za rok to samý.
[<<Předchozích 90] Názory 91100 z 16935  [Dalších 16835 >>]


(C) 1999-2018 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.