27.12.2012 14:03:54 Anežka
Re: Právo na život
Jsem matkou chlapce, který se narodil s celkovým levostranným rozštěpem. O rozštěpu jsme se dozvěděli ve 22. týdnu těhotenství. Prenatální diagnostik nám tehdy naštěstí dal kontakt na lékařku, která se léčbou rozštěpů zabývá, namísto toho, aby navrhl potrat. A tak by to mělo i být. Bohužel i v současné době se matky velmi často setkávají s názory lékařů, že je lepší těhotenství ukončit. Proč? Maminka ze zmiňovaného deníčku řekla, že nechtěla, aby její dcera trpěla. Já k tomu dodávám, takže ji proto raději zabila.
A já se opětovně ptám proč? Proč by měl být rozštěp důvod k potratu i v době, kdy dítě je už 5 či 6 měsíců staré.
Nechám stranou velmi vzácné typy rozštěpu celého obličeje a rozštěp jako průvodní vadu závažných genetických onemocnění (pozn.takové genetické onemocnění se projevuje celou řadou jiných defektů, a na rozdíl od rozštěpu samotného toto onemocnění je možné zjistit odběrem plodové vody). Budu teď mluvit o standardní formě rozštěpu, tedy buďto rozštěp rtu, či rozštěpu zasahující i čelist a patro. Dítě sice musí projít dlouhou léčbou, ale jinak může žít naprosto plnohodnotný život. Můj syn je jinak naprosto zdravé, veselé a chytré dítě a momentálně ho rozštěp nikterak neomezuje.
Proč tedy potrat? Že bude muset projít náročnou léčbou? Ale jakékoli jiné dítě může bohužel onemocnět. Že by se mu mohl někdo posmívat? Děti dokážou být kruté a smějí se i jiným věcem. A to že má dítě rozštěp, neznamená, že bude ve škole terčem posměchu.
Může mi, prosím, někdo tedy říci, proč by takové dítě nemělo dostat šanci na život, když rozštěpoví odborníci tvrdí, že rozštěpy jsou v dnešní době tak dobře léčitelné, že nebrání vést plnohodnotný život?
Odpovědět