Matky a hledání práce: zkušenosti a pár tipů
Milé dámy.
V poslední době jsem také měnila práci, mám tedy jako matka dvou dětí ve věku 5 a 2,5 roku pár zkušeností.
1. Odchod z původní práce
Odcházela jsem po 6 letech vysoce kvalifikované práce u nadnárodní společnosti, z toho 2x mateřská po 6 měsících. Původně jsem nastupovala na celý úvazek, s narozením prvního dítěte jsem si dohodla brzký návrat, ale na 3 dny v týdnu. Letos na jaře jsem si pracovní úvazek po dohodě se zaměstnavatelem dohodla na 4 dny v týdnu, abych vzápětí dostala návrh na ukončení pracovního poměru... V té době byly synovi čerstvě 2 roky. Vzhledem k jednání personalistky se lze domnívat, že neumějí počítat do 3 (let dítěte, hranice pro "standardní" jednání s rodičem s dítětem v trvalé péči, tedy možnost propustit zaměstnance na základě "obzvlášť hrubého", případně "opakovaného" porušování pracovní kázně) a navíc nikdy nečetli zákoník práce a nespolupracují s právníky (...).
Jednání dopadla dobře, okamžikem, kdy firma pochopila, že já na rozdíl od jejích za to placených zaměstnanců se v zákoníku práce vyznám, nebyl problém přejít na poněkud kultivovanější formu vyjednávání formy odchodu.
2. Hledání nové práce
Jsem VŠ, s mnoha lety pracovních zkušeností, konzistentním životopisem, PC gramotná a několika jazyky. Realisticky jsem si zhodnotila, že nelze vykročit na trh práce s požadavkem zkráceného úvazku (od prvního dne zaměstnání), a to ani v Praze, pokud se budu ucházet o obdobně kvalifikovanou a placenou práci jako doposud.
Vzhledem k tomu, že jsem si nenárokovala jakkoli zvýhodněnou práci, očekávala jsem také standardní postup ze strany potenciálního zaměstnavatele. Ze svých zkušeností musím říci, že ani jedna z firem, kde jsem měla pracovní pohovory, se otázek na soukromí striktně zdržela.
Naopak, při postupu přes personální agenturu, bych doporučila maximální otevřenost, pomůže to i při specifikaci typu práce, který hledáte a případných podmínek, které si budete klást. Pohovor s agenturou doporučuji zejména v případě, že práci hledáte rovnou po mateřské, alespoň získáte přehled o situaci na trhu a svých reálných možnostech...
3. Nástup do nové práce
Přiznávám rovnou, že je tvrdý. Podařilo se mi najít práci svých snů, dostala jsem tzv. životní příležitost, ale platím za ni: dojíždění, předpokládané přesčasy. Já osobně jsem se k tomu postavila tak, že posledních několik let jsem se věnovala své rodině (péče i plnění rodinné kasy), a teď mám možnost se více věnovat své kariéře. Můžu si dovolit řešit to takhle jen proto, že mám úžasného manžela (teď řešíme jeho případný odchod na rodičovskou dovolenou, aby děti nestrádaly) a obě děti chodily a chodí do jeslí a školky (předem podotýkám, že jsou mimořádně společenské a po dětech toužily, nejedná se o "odložené" děti!). Pokud se jim manžel bude moci věnovat, budeme to samozřejmě se školkami kombinovat, alespoň po "zajížděcí" období.
4. Pár tipů
- určitě doporučuji prohlédnout stránky Aperia s velmi dobře zpracovanou poradnou pracovního práva.
- již nějakou dobu tu fungují Inspektoráty práce, na které se také lze obracet se stížnostmi na postup zaměstnavatele, případně pracovní podmínky.
A. Než cokoli podepíšete nebo se i k čemukoli vyjádříte, vezměte si čas na prostudování zákoníku práce, případně se rovnou obraťte na právníka. V současné době fungují i Občanské poradny (nevím přesně název, bohužel), které radí zdarma.
B. Na internetu si lze projít několik právních poraden (formou dotazů a odpovědí). Docela mě šokovalo, že v rámci udílených rad byla uvedena i jedna praktická rada od právničky ve smyslu, že při vyjednávání o odchodu z práce je výhodou "něco na zaměstnavatel vědět" a samozřejmě umění to použít... Praxe v ČR je bohužel taková.
C. Připravte se! Pokud předpokládáte, že jednání mohou být velmi dramatická, případně nemáte jistotu, že slíbené podmínky odchodu zaměstnavatel opravdu dodrží, vezměte si sebou diktafon a použijte ho (nahrává velmi dobře i v kapse... vím to!) - lidská paměť je velmi krátkodobá a selektivní, informace lze interpretovat vždy subjektivně. Navíc si vyžádejte zápis s dohodnutými podmínkami odchodu (kdo byl jednání přítomen, jaký je časový rámec ukončení prac. poměru, jaké jsou detailní finanční podmínky vyrovnání, zda budou odstupné/mzda/ostatní požitky vyplaceny jednorázově/postupně, kdy a kolik - alespoň v rámci termínů "měsíční mzda", "odpovídající nevyčerpaným dnům dovolené za období..."). Tento zápis si případně nechte opět zkontrolovat odborníkem, než jej podepíšete! jeho kopii si nechte zařadit do osobní složky (HR),případně i do složky ve mzdové účtárně/fin. oddělení, abyste měly jistotu, že je k dispozici těm, kdo vaše peníze schvalují a vydácvají....
D. Určitě se vyplatí udělat si "přípravu na jednání".
Přečtěte si zákoník práce, proberte navrhované podmínky s odborníkem na pracovní právo.
Řekněte si, co chcete - peníze, pracovní doporučení (aby o vás nepodávali tzv. objektivní reference - na to pozor! nechte si to výslovně napsat do zápisu o podmínkách vašeho odchodu), jiné výhody, např. materiální.
Pokud to jen trochu jde, dělejte si kopie všech pochvalných mailů/dopisů, ročních hodnocení apod., které v průběhu zaměstnání dostáváte. Lehce ztížíte dokazování tvrzení firmy o "porušování pracovní kázně", pokud v písemných dokladech chybí "reklamace" zaměstnavatele výsledků vašeho pracovního jednání a chování...
E. I pokud jste na mateřské dovolené, jste stále zaměstnancem vaší společnosti! V životopise tedy nebude "díra", ale x let zaměstnaneckého poměru! Zbytečně se neznevýhodňujte, ale využijte zákonné možnosti. Nemusíte tedy uvádět děti.
F. Pokud se vás případný potenciální zaměstnavatel zeptá na počet dětí a jejich věk, doporučovala bych reagovat radostně. "Když se ptáte na děti, tak to určitě nabízíte možnost práce na zkrácený úvazek, že?" Protože jinak na to opravdu nemá právo, pokud se ucházíte o práci dle své kvalifikace a pracovních zkušeností a se střízlivým uvážením svého zázemí... což my matky většinou děláme.
G. Nepodceňujte se, ani když přicházíte po mateřské! Jste manažerky domácnosti,koordinujete činnost celé rodiny, máte spoustu zkušeností,které byste jinak nezískaly. Musíte se jen naučit tyto schopnosti prodat. Pokud vím, Gender Studies, dnes i jiné subjekty, pořádají kursy právě pro matky na končící mateřské.
Holky, do toho! Jsme silný a úžasný. Dokážeme všechno, co chceme. Musíme si věřit.
Odpovědět