3.11.2006 9:24:11 Irena, mimi + předškolačka
Re: Věda věc jedna, umění léčit věc jiná
Ahoj Katko,
díky za tvoje poznámky, snad mi teď pomohou vyjádřit se srozumitelněji.
Cituješ polovinu mojí věty, ale ta věta má smysl pouze celá: "Podle současného stavu vědeckého poznání NENÍ žádný důvod domnívat se, že by homeopatie mohla fungovat." Pokud máš citaci na odoborný, článek, studii v nějakém vědecky renomovaném časopise, kde se trvdí opak, sem s ní.
Dále chci upozornot, na svoji daší větu: "Na druhou stranu, dobrý pocit, duševní pohoda, víra ... mohou s nemocným udělat divy. Pokud k tomu připsěje homeopatie, proč ne."
Je mi jasné, že medicína a farmacie v sobě snoubí jednak vědu a jednak umění léčit. Umění léčit je věc složitá, zahrnuje umění komunikace s nemocným, vytvoření důvěry, porozumění... V tom skutečně může být zdatnější homeopat či lidový léčitel. Na druhou stranu medicína a farmacie za posledních sto let dosáhly obrovského pokroku ne díky umění léčit, ale díky obrovskému rozvoji přírodních věd - objevy antimikrobních látek, antivirotik; objevy strukty DNA a buňěčných struktur nastartovaly možnosti léčby zhoubných bujení....
Na druhou stranu, v mnoha ohledech jsou možnosti vědy stále omezené a moderní medicína vycházející z vědeckých poznatků, je na léčbu někdy krátká. Tam pak zbývá pouze ono umění léčit. Jenže takových nemocných je o několik řádů méně, než jich bylo před sto lety.
Pokud někomu může pomoci klasická medicína, připadá mi škoda, volit homoepata a vracet se tím o sto let zpět a nevyužít současných možností.
Máš pravdu, tak úplně opravdový lékárník nejsem. Mám vystudovanou farmacii, ale deset let jsem pracovala v oblasti předklinického vývoje a testování nových potenciálních léčiv, při tom jsem uplatňovala svoje vzdělání i z jiné VŠ.
Irena
Odpovědět