Ukázalo se, že neplatí léty zažitá pravda, podle které se děti na venkově a v malých městech více pohybují.
Domnívali jste se, že děti na venkově či v menších městech jsou zdatnější a pohybují se lépe než jejich vrstevníci ve velkoměstech, protože tráví víc času venku? Pak jste se mýlili. Unikátní analýza výsledků více než 50 tisíc dětí, které v prvním pololetí tohoto školního roku splnily všech osm disciplín sportovního projektu Sazka Olympijský víceboj, ukazuje pravý opak. Děti z velkých sídel předčí v pohybové zdatnosti školáky z menších obcí a měst.
„Díky společnému projektu Sazky a ČOV vznikla unikátní analýza dat, která v Česku neproběhla více než čtvrt století – od doby spartakiád. V rámci Sazka Olympijského víceboje se nám daří zapojit do sportování desítky tisíc dětí a výsledky jasně prokazují, že v této snaze musíme vytrvat. Pomůžeme dětem najít sporty, které je budou bavit, i místa, kde se jim mohou věnovat,“ uvedl Robert Chvátal, generální ředitel Sazky.
Analýza navazuje na srovnání výsledků dětí z loňského jara s výsledky dětí v letech 1997–2007. „Ty pro nás byly alarmující. Tentokrát jsme zašli ještě hlouběji, chtěli jsme vědět, kde dochází k problému. Věříme, že díky výjimečné spolupráci se Sazkou, za kterou moc děkujeme, nepřicházíme s tak významnými informacemi naposled. Výsledky této analýzy mohou být překvapující, ale jasně dokazují, že sport v Česku potřebuje výrazně vyšší podporu na všech úrovních a že je nutná jasná koncepce jeho financování,“ řekl Jiří Kejval, předseda Českého olympijského výboru.
Během prvního pololetí tohoto školního roku splnilo všech osm disciplín Sazka Olympijského víceboje, které testují základní pohybové schopností dětí, 50 404 dětí ve věku 5 až 16 let. Jejich výsledky ve spolupráci se společností SportAnalytik zkoumal docent Tomáš Perič, odborník na sport dětí z Fakulty tělesné výchovy a sportu Univerzity Karlovy.
„Ukázalo se, že neplatí léty zažitá pravda, podle které se děti na venkově a v malých městech více pohybují. Naopak, jejich průměrné výsledky jsou v porovnání s dětmi z velkých měst v testovaných disciplínách horší. Tuto tezi podporuje také analýza BMI, podle které je nejvyšší poměr hmotnosti vůči tělesné výšce u dětí v krajích, které ze srovnání pohybové zdatnosti vycházejí nejhůře,“ uvedl docent Tomáš Perič.
Doktor Miroslav Petr, proděkan FTVS UK, pracovník katedry fyziologie a biochemie, doplnil: „Naopak u výšky, jež je geneticky daná a kterou neovlivňuje prostředí nebo možnosti pro sportování, jsou rozdíly jen minimální. To také potvrzuje spolehlivost naměřených dat.“
Nejzdatnější jsou podle analýzy děti v Libereckém kraji, na druhém konci žebříčku je kraj Plzeňský, který ovšem sport intenzivně podporuje stále více. Už v červnu se zde například koná Olympiáda dětí a mládeže.
Zajímavé zjištění přinesla analýza také v porovnání věkových kategorií v rámci krajů. Zatímco děti ve věku 6 až 9 let jsou ve většině krajů na zhruba stejné „startovní čáře“, s rostoucím věkem rozdíly narůstají na téměř dvojnásobek bodů mezi nejlepším a nejhorším krajem.
„Rozdíly ve zdatnosti mezi školáky z velkých a menších obcí mohou být způsobené tím, že děti z menších obcí musejí za sportovními aktivitami často dojíždět. Naopak ve velkých městech dětem často organizují čas rodiče. Roli mohou hrát i sociální poměry,“ uvedl Robert Chvátal. Předseda ČOV Jiří Kejval dodal: „Proto chceme dětem v celé republice ukázat, kde mají nejbližší sportovní příležitosti, a tak jsme přichystali projekt Sport v okolí.“
Sport v okolí je internetový portál, na který mohou kluby, oddíly či jednoty ze všech sportovních organizací v Česku umístit své kontaktní údaje a informace o náborech. Za významné podpory České unie sportu tak vznikne jedinečná mapa sportovišť a oddílů pro širokou veřejnost, která zároveň propojí kluby se školáky. Všichni žáci ze základních škol zapojených do Sazka Olympijského víceboje, kteří splní všech osm disciplín ve druhém pololetí, získají v červnu sportovní vysvědčení s určením svého pohybového typu, s doporučením vhodných sportů pro daný typ a s propojením na kluby ve svém okolí.
Analýza docenta Periče také porovnávala výsledky chlapců a děvčat. Dívky dominují ve flexibilitě a rovnováze a chlapci v ostatních pohybových schopnostech, což je přirozené rozdělení. Pouze u sedů–lehů jsou zprvu lepší dívky a na druhém stupni již chlapci. U některých disciplín – například u testů výbušnosti nebo vytrvalosti – se rozdíly zvyšují s věkem. V tom mohou hrát roli i tělesné přeměny u dívek v období puberty.
Vzorek dat: 50 404 dětí ve věku 5–16 let (anonymizovaná data). Rozsah souboru je unikátní, obdobné množství dětí bylo měřeno v minulosti v rámci Spartakiád, po roce 1989 probíhalapouze drobná měření (řádově stovky osob).
Jak probíhalo měření: Na školách v rámci programu Sazka Olympijský víceboj v období září až prosinec 2014. Školáci plní osm disciplín, jež testují základní pohybové schopnosti – hluboký předklon (testuje flexibilitu), T-běh (hbitost), zkrácené sedy-lehy (silová vytrvalost), postoj čápa (rovnováha), sprint na 60 m (rychlost), běh na 500/1000 m (vytrvalost), skok/trojskok do dálky z místa (výbušnost), hod basketbalovým míčem (síla).
Jak jsme porovnávali disciplíny: Použita byla metodika T-bodů, která umožnˇuje porovnávat disciplíny s různými jednotkami. Metoda vychází z aritmetického průměru a ze směrodatné odchylky a výsledné skóre je součtem T-bodů v jednotlivých disciplínách.
Doc. PaedDr. Tomáš Perič, Ph.D.:V roce 1989 ukončil studium na UK FTVS, v témže roce nastoupil na UK FTVS jako odborný asistent na katedru pedagogiky, psychologie a didaktiky a získal titul PaedDr. V roce 1999 ukončil postgraduální doktorandské studium (Ph.D.). V roce 2007 byl jmenován docentem kinantropologie. Ve své práci se zaměřuje na problematiku sportovní přípravy dětí a mládeže, výběr sportovně talentované mládeže a fyziologie tělesných cvičení dětí a mládeže. Ve své mimofakultní činnosti pracuje jako trenér mládeže v ledním hokeji a jako konzultant pro trénink v různých sportovních odvětvích. Od roku 1994 je členem trenérsko-metodické komise Českého svazu ledního hokeje, od roku 2006 pracuje jako International Instructor for Learn to Play program IIHF. Je autorem a spoluautorem řady vědeckých a odborných článků s výše uvedenou problematikou, dále autorem a spoluautorem řady učebnic o sportovní přípravě dětí a výběru sportovních talentů a tréninku ledního hokeje.
Poslední fotky z emailového průvodce rodičovstvím.
Emailový průvodce rodičovstvím je zdarma pro všechny rodiče od početí do 6 let věku.
Těhotenství |
Dítě |
(C) 1999-2018 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.
Publikační systém WebToDate.