Vysvětlete mu, že i na miminko působí, jestli je maminka klidná a šťastná, vytvořte pocit důležitosti i staršímu dítěti tím, že vám bude pomáhat s denními aktivitami, spojenými s menším.
Na otázku jak připravit dítě na příchod sourozence odpovídají klinická psycholožka PhDr. Alena Javůrková, PhD. a instruktorka masáží dětí a kojenců Mgr. Jana Hašplová.
PhDr. Alena Javůrková: Záleží na věku dítěte. Zatímco předškolnímu dítěti stačí vysvětlit, že nebude už na hraní samo, a motivovat je, aby se na sourozence těšilo, starší, školní, dítě by mělo být informováno i o tom, jak se sourozenec narodí. Děti již vědí, že se dítě vyvíjí a roste v bříšku maminky, je třeba ale upozornit na nepříjemné okolnosti, jako že maminka se bude těsně po porodu věnovat více malému dítěti, že bude mít více práce, že bude více unavená, že už nebude už jen jeho, zkrátka že se budou muset o pozornost maminky podělit. Zkuste staršího sourozence připravit na příchod miminka tím, že malému dáte jméno, a už v těhotenství se o něm budete bavit zcela konkrétně, nebo vymyslete společně pro novorozeně dopředu nějaký dárek, třeba jednu z hraček staršího dítěte.
Narozené miminko je s maminkou ve větším fyzickém kontaktu při kojení, přebalování apod., takže lehce vznikne situace, kdy se starší sourozenec snaží upoutat pozornost na sebe stůj co stůj, někdy i ubližováním miminku.
Vysvětlete mu, že i na miminko působí, jestli je maminka klidná a šťastná, vytvořte pocit důležitosti i staršímu dítěti tím, že vám bude pomáhat s denními aktivitami, spojenými s menším. Realitu péče o kojence můžete dítěti přiblížit tím, že půjdete na návštěvu k nějakému miminku v době koupání či přebalování, a ne jen tehdy, když spokojeně spinká v postýlce. Ještě před narozením vysvětlete dítěti, že sourozenec bude sice převážnou část dne spinkat, ale krmení je velmi časté několikrát za den, nebude umět ještě na nočník, takže se bude často přebalovat, ale zato bude umět projevovat radost při koupání, kterého se může účastnit i starší dítě, bude umět pozorně poslouchat klidný hlas či písničku, kterou mu může bratr nebo sestřička zazpívat.
Mgr. Jana Hašplová: O příchodu dalšího dítěte je třeba hovořit ještě dříve, než je dítě počato. Proč bychom si další děťátko přáli? Co se v našem životě změní? Jaké mu dáme jméno? To a ještě mnoho dalších otázek je dobré je „dětským jazykem“ probrat s nastávajícím sourozencem. Je důležité od začátku miminko v bříšku společně hýčkat, povídat sis s ním, poslouchat společně hudbu, hladit bříško vonnými oleji apod. Pokud sourozence zapojíme do těchto rituálů, vzniká citová vazba ještě dříve, než miminko poprvé uvidí. Dobré také je, aby starší dítě bylo v blízkém kontaktu s matkou během porodu nebo jen v krátkém odloučení od rodící matky, neboť tak nedochází k frustraci, úzkostem a strachu z odloučení ani u dítětem, ani u maminky.
Rozhodně je velmi náročné postavit dítě před „hotovou věc“ a „přinést mu bratříčka nebo sestřičku z porodnice“. (Je to téměř srovnatelné, jako kdyby si muž přivedl domů ještě jednu partnerku a oznámil, že má obě ženy stejně rád a že ode dneška budou žít všichni spolu!)
Dítě pak z obavy, že už není milováno, že si nezaslouží plnou pozornost apod. volí často útěk do nemoci, jen aby získalo pozornost rodičů zpět. U introvertních dětí může docházet k poruchám spánku, k nočnímu i dennímu pomočování (ledviny mají přímou spojitost s našimi city), neurózám, nechutenství a k nevraživosti k sourozenci, rodičům i sobě samému.
Těmto stavům lze předejít přípravou na příchod sourozence v těhotenství a pak laskavým a trpělivým vysvětlováním, zapojováním sourozence do péče o miminko a samozřejmě mazlením, hlazením, a masírováním staršího dítěte, kdy mu dáváme svoji plnou pozornost a projevujeme mu lásku v čase vyhrazeném pouze pro ně. Zdravému dítěti „postačí“ 20 minut denně naší plné pozornosti, aby se cítilo přijímané a milované takové, jaké je. Jak je to málo – a jak je to mnoho! Podle slov prof. Leboyera je stejně důležité sytit dětské bříško pokrmem, jako sytit dětskou kůži láskyplnými dotyky.
Poslední fotky z emailového průvodce rodičovstvím.
Emailový průvodce rodičovstvím je zdarma pro všechny rodiče od početí do 6 let věku.
Těhotenství |
Dítě |
(C) 1999-2018 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.
Publikační systém WebToDate.