Paní Jana je bezradná. Od té doby, co do školky začala nově docházet Angelika, její dcerka Kristýnka na ní visí jako přilepená.
Při společných odpoledních hrách dělá vše, co jí Angelika přikáže: „Když to neuděláš, nebudeš už moje kamarádka!“ Když paní Jana přijde pro dceru do školky, hrají si vždycky obě dívky spolu. Kristýnka domů nosí Angeličiny výrazy a slovní obraty, touží po jejích hračkách, chce se oblékat jako ona. Kristýnina maminka nemá z „přátelství“ své dcerky dobrý pocit a obává se, zda takový vztah může být pro dítě prospěšný.
V mateřské škole se setkávají naše děti s jinými, to je podstatou věci. Vytvářejí si tak vztahy k chlapcům či dívkám, kteří se chovají jinak, vyjadřují jinak, pocházejí z rodin s jiným hodnotovým zázemím. To, že dítě překvapí novou peprnou nadávkou či dvojsmyslným gestem, je většinou rodičů ještě tolerováno a bez velkých výchovných problémů zvládnuto. Větší problém může nastat ze subtilnějších vztahů. Například, když se dítě naučí ovládat druhé, když se Jirka nechává strhávat Tomášem ke stále novým a novým rozepřím, když začne převládat braní nad dáváním. Tehdy je vhodná chvíle k rozhovoru s vychovatelkou. Ona má totiž možnost pozorovat děti dlouhé hodiny denně a tudíž má možnost vytvořit si nestranný a pedagogicky podložený názor na situaci. Snad naše obavy rozptýlí. Pokud je potvrdí, nebylo by šťastné prosazovat pouze vlastní řešení. Mnoho rodičů chce v takových chvílích trénovat děti v samostatnosti a zakazovat jim jednotlivé hrací činnosti, i předškolním dětem je takový přístup srozumitelný, vzhledem k řádu mateřské školy je však těžko proveditelný. Rodiče a učitelky musejí řešení hledat společně.
Mateřská škola může pomoci prostřednictvím tzv. her na přebírání rolí, příběhy a metaforami tematizovat problematické vztahy a rozbít stereotypní vazby mezi dětmi, zaměřit svoji pozornost na inkriminovanou skupinu či jednotlivé dítě. Podporou je samozřejmě i spolupráce rodičů. Zdárný výsledek se však pokaždé nekoná. Vaše dítě je svým školním partnerem mnohdy až příliš fascinováno, upřímně řečeno někdy vazby odezní až s odchodem staršího z obou dětí do školy. I když to může znít paradoxně, je třeba si uvědomit, že obě děti mají na dané situaci svůj podíl. Schéma „oběť a pachatel“ není v tomto případě na místě. Ptejme se raději sami sebe: Co přináší takový vztah mému dítěti? Uznání? Pocit sounáležitosti? Pozornost? V rozhovoru s dítětem mohou pomoci následující otázky: Co je obzvláště zajímavé na Angelice? Když si společně hrajete, co se ti nejvíce líbí? Co se ti naopak nelíbí? Co by jsi raději dělala jinak?
Moudré je přizvat i samotné dítě k řešení problému. Je totiž důležité, aby se dítě již v předškolním věku učilo řešit své záležitosti a získalo pocit, že situaci má ve vlastních rukou. Přílišná ochrana rodičů a řešení podobných vztahových problémů za děti není pomocí, ale spíš medvědí službou. Děti si snadno zvyknou, že rodiče řeší problémy za ně. Mnohem větší problémy však mohou přijít v pozdějším věku, kdy budou navštěvovat základní školu a rodiče jen těžko budou moci postihnout všechny problémové nitky a zasáhnout.
Pokud budete mít pocit, že vaše dítě naráží na samé falešné kamarády a intervence vychovatelky bude neúspěšná, nebojte se vyhledat služby výchovného poradce, který pomůže najít rodině strategie, jak pomoci dítěti vystoupit z této role.
Poslední fotky z emailového průvodce rodičovstvím.
Emailový průvodce rodičovstvím je zdarma pro všechny rodiče od početí do 6 let věku.
Těhotenství |
Dítě |
(C) 1999-2018 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.
Publikační systém WebToDate.