Odpružené nebo pevné?
Odpružení se poprvé objevilo u horských kol, dnes se stále více posunuje i do kategorie kol trekkingových. V každém případě odpružení zvyšuje pohodlí při jízdě a šetří kolo i jezdce. Než se rozhodnete, zda investovat do odpružení kola, měli byste si dobře rozmyslet následující věci:
Stejně jako při výběru kola, i zde záleží, na jakých cestách chcete jezdit. Nejvíce se odpružení uplatní u horských kol, na kterých vyrážíme do terénů. Tady má smysl i celoodpružené kolo. Na crossová a trekkingová kola se nejčastěji montuje pouze odpružená přední vidlice, ale už se objevují i kola se zadním odpružením, popř. celoodpružená. Při jízdě na zpevněných cestách se efekt odpružení příliš neprojeví, ale už je oceníte třeba na vytlučených okreskách, panelových, či polních a lesních cestách. V případě silničních kol odpružení zcela postrádá smysl.
Pokud si v supermarketu koupíte odpružené kolo za 3-6 tisíc, je to spíš koupě pro zlost. Efekt takového odpružení je naprosto mizivý. Často to bývá jednoduchá pružina z nekvalitního materiálu, která rychle ztrácí svůj účel a naopak začíná cvakat či se dokonce ulomí.
Odpružení především přední vidlice (ta nejčastěji přichází do styku s nečistotami) vyžaduje pravidelnou údržbu. Nohy vidlice je potřeba udržovat čisté a promazané, aby fungovaly správně. Kromě času navíc, který strávíte nad svým kolem, je tedy potřeba občas investovat do prohlídky v odborném servisu. Jinak riskujete, že odpružení přestane plnit svoji funkci a výsledek bude horší než u kvalitní pevné vidlice.
Dalším důležitým prvkem jsou brzdy, kterým se budeme věnovat zase příště.
Poslední fotky z emailového průvodce rodičovstvím.
Emailový průvodce rodičovstvím je zdarma pro všechny rodiče od početí do 6 let věku.
Těhotenství |
Dítě |
(C) 1999-2018 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.
Publikační systém WebToDate.