Před několika týdny jsem měla tu čest si v naší knihovně půjčit a přečíst knihu "Nejšťastnější miminko v okolí", kde jeho autor "pediatr" Harvey Karp popisuje hned několik možností, jak utišit plačící či neklidné miminko.
Kniha je psaná velice čtivou a alespoň pro mě vtipnou a takovou tou americkou formou. Obsahuje rady, které zaručeně nenajdete v žádné jiné příručce!!! Jenom mi chybí ten happy end…
Praktiky v této knize uvedené posoudilo několik na sobě nezávislých pediatrů, neurologů a vyjádřil se k ní i logoped, který nebyl osloven, ale neuroložka mu tuto knihu předala, protože některé metody v ní uvedené mají i pozdější vliv na vývoj řeči.
Pojďme tedy k věci:
V začátku knihy se autor zaobírá kolikou, větry a bolením bříška.
Dle něj bolení bříška či tříměsíční kolika vlastně vůbec NEEXISTUJE a je to zapříčiněno tím, že miminku chybí čtvrtý trimestr. Takže logicky vzato pokud by kolika nebyla nazývaná tříměsíční, ale šestiměsíční, tak by patrně podle této knihy také NEEXISTOVALA, protože by jednoduše autor uvedl, že miminku chybí čtvrtý a navíc pátý trimestr. A je vymalováno. No není to profesionální a jednoduché? Takže maminky nemasírujte svým drobečkům bříška, když je evidentně bolí, nedávejte pozor na to co jíte, necvičte jim s nožičkami, aby se jim ulevilo a mohli se lépe vyprdět, nedávejte jim žádné kapičky. Snažte se jim dle této knihy vysvětlit, že je nic nebolí a jejich křeče v bříšku jsou pouze tím, že nebyly u maminky v pupíčku o tři měsíce déle. Nevím, ale já osobně raději budu koukat na to co jím, budu drobečkovi ulevovat seč to půjde.
Nehledě na to, že na jedné stránce popisuje, ať miminka nejsou kojena vleže, že se jim špatně polyká a tím pádem spolykají zbytečně mnoho vzduchu a z toho mají bolení bříška a na druhé stránce píše, že poloha miminka při kojení nemá na bříško vliv. Tak si vyberte…
Bod, který nebudu ani komentovat je, že dětské žvatlání je v knize přeloženo do více jazyků. Takže pokud Vám Vaše miminko nerozumí, zkuste to japonsky, určitě to miminko ocení :.
Dále zde autor popisuje jako jeden z tišících prostředků těsné zavinování. Nevím, ale dle názoru dětského Dr. a i dle mého vlastního úsudku se děti zavinují do zavinovaček do cca dvou nebo max. do třech měsíců a pak už je to zbytečné. Ale v knížce se dovídám, že těsné zavinutí se dělá pro zklidnění děťátka a nijak doba ani věk nejsou omezeny. Takže, když budu chtít zklidnit 3,4 nebo 5-ti měsíční miminko, tak ho prostě svážu, aby se nemohlo hýbat. Slovo svážu používám záměrně, protože styl, kterým se v knize zavinutí popisuje, je jednoduše svázání. Pokud je miminko, takto těsně zavinováno na delší dobu třeba během celé noci, nebo v kočárku během procházky, ba i přes den, MŮŽE dle ČESKÝCH odborníků dojít k následujícímu:
U miminka je v tomto věku velice důležitý psychomotorický vývoj. Tím, že miminko je často takto "zklidňováno", může se PMV negativně ovlivnit. Příklad: Jakmile je miminko rozvázáno, snaží se hýbat co nejvíce. Což je pochopitelné. Tato miminka jsou velice čilá někdy až nezvykle a velice pravděpodobné je, že některá jsou vývojově napřed než jejich vrstevníci, anebo některé vývojové stadium dokonce přeskočí. Tím jak miminko postupně prochází vývojovými stadii, vyvíjí se i postupně jeho mozek. No a když miminko některé fáze přeskočí, může to mít dle lékařů později vliv na ostatní věci (dyslexie, dysgrafie, dyskalkulie, poruchy učení, pozornosti, hyperaktivita atd). A to jenom proto, že jim nebyl dán dostatečný prostor k normálnímu vývoji, maminka chtěla mít klid a jednala podle jedné úúúžasné americké knihy.
K tomuto bodu těsného zavinování se vyjádřil i neurolog a řekl, že je lepší, když je miminko s vývojem o měsíc pozadu než dopředu a tímto "zklidňováním" se mu pouze ubližuje. Teď se miminkům nic nestane, ale problémy se mohou objevit až za několik let např: při bolestech zad, kyčlí, kolenou apod. Ovšem podotkl, že toto platí pouze, pokud tu mluvíme o ovlivněném vývoji (např. že miminko předčasně posazujeme, stavíme, nebo je vývoj ovlivněn výše uvedenými praktikami). Pokud se miminko začne SAMO dříve posazovat, plazit atd. není to špatně. Protože k tomu dopělo samo!
Dále pokud je miminko takto těsně zavinováno může vyjímečně dojít i k tomu, že se bude zavzdušňovat. Tzn., že v momentě, kdy miminko z takto těsného svázání po několika hodinách rozevřete, tak se najednou může zhluboka nadechnout, což před tím nemohlo. Zkuste si sami se takto pevně svázat na několik hodin a pak třeba začít srdceryvně plakat, protože máte hlad. Přesně tak to udělá miminko a najednou prostě neví, co si má s takovým množstvím vzduchu počít a začne jakoby lapat po dechu. Nejde o nic vážného, dle pediatra bohatě stačí, aby se miminko postavilo do svislé polohy a pokud to nepomůže, tak udělat něco, čeho se lekne a je to dobré. Ale pokládám si otázku: Není to zbytečné? Musí k tomu docházet? Nechám na posouzení každé maminky…
Tak další bod, kterému budu věnovat trochu pozornosti a věc která zaujala odborníky, je zklidnění miminka pomocí prostředků moderní techniky a to např. větráku, fénu apod. Autor píše, že miminko mělo v děloze tolik a tolik decibelů a že puštěný fén nebo větrák mu udělají dobře a připomenou mu pobyt v děloze a tím ho zklidní. Možná na tom něco je, ale myslím si, že zvuky, které mělo miminko v děloze se praktikují u dětí do jednoho měsíce věku. A myslím si, že k tomu existují mnohem lepší prostředky než je fén, větrák a bůhví co dalšího. Kdyby autor v této knize napsal, že miminko uklidňuje zvuk motorové pily, protože napodobuje zvuk proudění ve střevech, který slyšelo, když bylo v bříšku, tak byste mu taky dali motorovku k hlavě??? Jo a kdyby náhodou nepomohla, dejte dítě v kočárku k sousedovi, který právě řeže dříví na cirkulárce….určitě to zabere!!! Ježíšmarjá matky probuďte se!!!
Věřím tomu, že miminko, u kterého jsou praktikovány výše uvedené metody, je hodné (pouze můj názor - nepodložený…). Já teda nevím, ale pokud si představím, že jsem většinu dne svázaná (zavinutá) a v momentě, kdybych se snažila svým jediným prostředkem což je pláč, vyjádřit svou nespokojenost třeba s tím, že jsem pokakaná nebo že mám hlad a maminka přijde a pustí mi u hlavy větrák, tak taky budu příště pouze ležet a budu zticha. Protože ono mi ani nic jiného nezbude…
K tomuto bodu se odborníci odmítli vyjádřit s tím, že s takovýmto jednáním se nesetkali a pokud by se tak stalo, uvažovali by o psychologickém vyšetření rodiče.
Tak radši přejděme dále. Autor dále uvádí, že pokud miminko pláče, máte s ním zatřást a to takovým způsobem, že: cituji: HLAVIČKA SE MUSÍ TŘÁSTI VÍCE NEŽ CELÉ TĚLO!!!
Všem je přece jasné jak důležité nervy, cévky atd., krčkem směrem k mozku procházejí a to nemusí být ani doktor. Takže pokud toto některé maminky praktikují, mohou svým ratolestem způsobit problémy s krční páteří, se zády apod. nehledě na to, že tyto nervy se stále vyvíjejí spolu s růstem dítěte.
K tomuto bodu se odborníci opět nechtěli vyjádřit s tím, že takto drasticky to snad žádná maminka v naší zemi nepraktikuje…
Maminky, které toto praktikujete, pochlubily jste se o tom svému dětskému lékaři? Asi ne co? Že by jste se báli, co Vám řekne??? Ale jděte, vždyť je to přece v té knížce….
Po přečtení této knihy se odborníci shodli na tom, že na tuto "NEBEZPEČNOU knihu" upozorní v médiích a budou se snažit varovat maminky před jejím obsahem. Avšak dopady výše uvedených metod na psychiku miminka jsou na samostatnou knihu a proto by bylo možná nejlepší vydat knihu OD ČESKÝCH ODBORNÍKŮ, která by se tomuto tématu věnovala dopodrobna. Pak už by záleželo pouze na maminkách, kterou knihou se budou řídit. Jestli nějakými americkými bludy nebo jestli budou věřit českým doktorům…
Na zadní obálce této knihy je napsáno: Tato kniha by měla být povinnou četbou!. A samozřejmě by to nebyl americký závěr, kdyby tu nebyly jména známých osobností, které se podle ní řídí. Ještě tam chybí Ahoj Bobe, Ahoj Tome…..
Kniha, která následuje po tomto vydání, se jmenuje: "Nejšťastnější batole v okolí". Takže maminky, pokud chcete své dítě týrat i v batolecím věku, utíkejte do obchodu a rychle si ji kupte. Já jsem zatím došla pouze k tomu, že na své dítě máte mluvit batoleštinou a pak jsem knížku zavřela a neměla sílu dál pokračovat. Až tak učiním, určitě své pocity sdělím a samozřejmě pokud metody v ní uvedené budou opět takového rázu, tak je nechám prozkoumat našimi českými odborníky. Ale třeba mě autor mile překvapí………..
Samozřejmě jsem v tomto článku neuvedla všechny metody, které autor ve své knize popisuje, protože by tento článek byl na deset stran. Vybrala jsem pouze ty, které mohou ovlivnit vývoj dítěte v negativním slova smyslu. Protože nevím, jak si mám přeložit obrázek, na kterém je na billboardu malé miminko, které křičí na kolem jdoucí paní: Nemáš dělohu? No nevím, ale takováto ilustrace opravdu hraničí se zdravým rozumem autora. Nebo pomyslný tišící stupně na dortu…. No nebudu to rozvádět….
Na závěr. Dle názoru mého, lékařů a myslím, že i spousty mých známých, by měli zmíněného pediatra obvinit z týraní dětí.
Takže maminky, pokud chcete být více americké, tak týrejte děti podle této knihy. Protože dle názoru pediatrů, logopedů, neurologů i obyčejných lidí jsou některé metody popsané v této knize považovány v naší republice za trestný čin týrání dítěte.
Uvědomte si, že knihu si může vydat kdokoli na světě!!! A Vy uvěříte takovýmto blábolům. Neříkám, že dělám všechno dobře, to nikdo nedělá, ale zkuste spíše komunikovat se svými dětskými lékaři než čerpat z knihy pochybného původu.
Vím, že spousta z Vás má úplně jiný názor. Já jsem jenom napsala ten svůj, stejně jako rádoby pediatr Harvey Karp.
Poslední fotky z emailového průvodce rodičovstvím.
Emailový průvodce rodičovstvím je zdarma pro všechny rodiče od početí do 6 let věku.
Těhotenství |
Dítě |
(C) 1999-2018 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.
Publikační systém WebToDate.