Téměř půl roku jsme se u 4leté dcery potýkali se zdravotními problémy: opruzený řitní otvor, zácpa, krev ve stolici. Domnívali jsme se, spolu s dětskou lékařkou, že jde o anální fisuru (trhlinu v oblasti konečníku) způsobenou zácpou.
Příčinu zácpy jsme viděli ve změně režimu a typu stravy s příchodem do školky (dcera tam odmítá chodit na velkou, chybějí jí tam dveře a stydí se volat paní učitelku na utření, ve školce málo pije a zároveň ani strava není tak bohatá na vlákninu, jako byla strava domácí). Zaměřili jsme se tedy na odstranění zácpy jako prvotní příčiny potíží. Opruzeninu jsme mazali různými mastmi: Rybilka, Imazol krém pasta, Faktu. Poté, co jsem vyslovila podezření na plíseň, tak Fucidinem, zároveň koupele v hypermanganu a heřmánku. Vše bez výsledku, trhlina byla patrná i okem, opruzení nemizelo, zácpa se také nedařila odstranit (žádné bílé pečivo, laktuloza, vláknitá strava).
Nakonec jsme skončili na dětské gastroenterologii v Motole. Přístup tamního personálu byl úžasný. Ze stěrů se prokázala perianální streptokoková infekce (je to týž streptokok, který způsobuje spálu) a záhada je (alespoň doufáme) objasněna.
Ukazuje se, že tento typ kožní infekce není příliš častý, ale ani ojedinělý, nicméně často bývá zaměňován za opruzení, candidózu a tudíž dlouhou dobu bývá léčen neúčinnými prostředky. Infekce kůže v perianální (řitní) oblasti vede k následným trhlinám a ty zase k chronické zácpě.
Pokud se vaše dítě nebude moci zbavit opruzeniny v řitní (či vaginální) oblasti, přítomny mohou být i furunkly na zadečku, požádejte vaši lékařku o test na streptokoka ze stěrů z opruzené oblasti. Pokud se streptokok potvrdí, stačí pak brát antibiotika a věc se většinou rychle vyřeší (a ušetříte dítě dalších komplikací, jako je např. bolestivá anální fisura). Nehledě na to, že bez vyléčení antibiotiky může nakazit i ostatní.
Dítě s touto kožní infekcí se jinak neprojevuje nemocně, krevní testy vycházejí v pořádku. Občas si rodiče posléze vybaví, že dítě před objevením infekce bolelo v krku či bylo ve styku s dětmi, které následně onemocněly spálou či mají spálového streptokoka v krku. Snad tento článek pomůže rodičům, kteří se u svého dítěte neúspěšně potýkají s podobným problémem.
(C) 1999-2018 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.
Publikační systém WebToDate.