Nejsou tak známé jako třeba spalničky nebo neštovice, ale stejně jako ony patří mezi nejčastější dětská onemocnění.
Obě tyto nemoci jsou si na první pohled docela podobné – jsou virového původu a šíří se vzduchem, projevují se vyrážkou, jsou jen mírně nakažlivé a mívají lehký průběh, takže nevyžadují zvláštní léčbu. Proti žádné z nich se neočkuje, ale jejich proděláním získá organismus celoživotní imunitu. A jak přišly ke svým podivným jménům? V době, kdy se pro ně hledaly názvy, byly nejrozšířenějšími dětskými nemocemi pravé neštovice, plané neštovice, spalničky a zarděnky. A tak je lékaři pojmenovali jednoduše podle toho, že byly v pořadí pátá a šestá.
Její latinský název je megalerythema nebo erythema infectiosum (infekční zarudnutí). Původcem je parvovirus B19. Postihuje převážně děti ve věku od pěti do 12 let.
Inkubační doba: První příznaky se objevují za šest až 17 dnů od nakažení.
Příznaky: Začíná většinou vyrážkou nafialovělé barvy, která tvoří girlandovité skvrny na končetinách a na obličeji mívá tvar motýla. Vyrážka může lehce svědit. Po dvou až třech dnech zbledne a za čtyři až sedm dní zcela zmizí. Během následujících týdnů i měsíců se někdy znovu objeví, zejména když se kůže podráždí pobytem na slunci, třením nebo pocením, případně když se organismus přehřeje. Nebezpečí nákazy trvá od výsevu vyrážky, až do jejího zmizení. Nemoc nebývá doprovázená horečkou, někdy je teplota mírně zvýšená. V ojedinělých případech se může objevit rýma, lehká angína nebo zánět hltanu. Častým průvodním jevem jsou bolesti kloubů.
Léčba: Je zaměřena pouze na mírnění příznaků. Lze podávat léky proti svědění či bolestem kloubů nebo paracetamol na snížení teploty. Dítě by mělo mít klid, po dobu příznaků nejlépe v postýlce. Jakmile vyrážka zmizí, může do dětského kolektivu.
Komplikace: U dětí se sníženou imunitou nebo onemocněním krve, například anémií, může nemoc způsobit vážné komplikace, proto vždy vyhledejte lékaře. Těhotné ženy by se měly vyhýbat styku s nemocným dítětem. Ve vzácných případech může infekce přejít na plod a způsobit potrat.
Kdy vyhledat lékaře: Každou vyrážku je lepší ukázat lékaři. Jedině ten pozná, zda jde o pátou nemoc, nebo jinou chorobu provázenou kožními projevy. Navštívit lékaře je nutné, pokud se objeví vyrážka již při vysoké teplotě nebo pokud vyrážka neustupuje. U šesté dětské nemoci se vždy vyrážka objeví až s poklesem teploty.
Onemocnění známé pod latinským názvem exanthema subitum nebo také roseola infantum (rychlá vyrážka, dětská růžovka) způsobuje herpetický virus HHV-6. Je velmi časté u starších kojenců a batolat, nejčastěji ve věku od šesti do 24 měsíců.
Inkubační doba: První příznaky se objevují za 5 až 15 dnů od nakažení.
Příznaky: Nemoc začíná náhle vysokou horečkou (kolem 40 stupňů), která trvá tři až pět dnů. Jakmile teplota klesne na normál, objeví se vyrážka ve formě drobných růžových pupínků, které se šíří na krk, trup a horní části končetin. V obličeji vyrážka nebývá. Zpravidla do dvou až tří dnů pupínky bez následků zmizí. Vyrážka nesvědí, proto se nijak neléčí. Nemoc bývá někdy doprovázena lehkým zánětem hltanu, mírným zduřením krčních a šíjových mízních uzlin, slabou rýmou nebo kašlem.
Léčba: Podávají se pouze léky na snížení horečky, nejlépe sirup nebo čípky na bázi paracetamolu, také je potřeba zvýšit přísun tekutin.
Komplikace: Vážněji jsou ohroženi jen malí pacienti se sníženou imunitou.
Kdy vyhledat lékaře: Při teplotách nad 39 stupňů zavolejte raději lékaře. Při vysokých teplotách hrozí u malých dětí febrilní křeče. Jestliže vysoké horečky trvají dva tři dny, je dobré, když lékař provede tzv. CRP test, kterým se odliší viróza od bakteriální infekce. Nenasazují se pak zbytečně antibiotika a není třeba řešit další dilema – zda je vyrážka projevem šesté nemoci, nebo jde o alergickou reakci na antibiotika.
(C) 1999-2018 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.
Publikační systém WebToDate.