Máme doma již 14 figurek z Lega - Dupla, z toho je ovšem jen jedna žena!
Máme doma 3 velké a několik malých sestav Lega – Dupla a tak se nám sešlo již 14 figurek. Z toho je ovšem jen jedna žena!
Je to černovláska, tipla bych krátce po třicítce, oblečená v modrých kalhotách a růžové mikině a má velmi mírný, poddajný výraz. Říkáme jí Maminka.
Co se týče mužů legistů-duplistů jde konkrétně o:
Tak, to je celá ta naše partička. Myslím, že Maminka se tady nemůže cítit moc dobře, že by potřebovala kamarádku.
Když si ovšem prohlížím i jiné sestavy lega, které zatím:) nemáme, velmi mě udivuje, jak je Lego genderově nekorektní. Nejen, že tak frapantně upřednostňuje muže, ale zuby nehty se drží tradičních tzv. mužských a ženských rolí. Vezměme pro příklad několik nových dupláckých sestav:
Výprava na ryby má v popisku mimo jiné: „Tatínek se synem se vydali na ryby a táboření k jezeru.“ Rodinný domek nemá v popisku nic, ale maminka vozí kočárek s miminkem a dcera se houpe na houpačce. Tváří se sice spokojeně, ale vsadím se, že i ona by jela ráda s tatínkem stanovat. Místo toho se musí v bílých kalhotách a růžovém tričku houpat.
Mláďata na farmě: „Farmářova dcerka se moc ráda stará o telátko, jehňátko a poníka.“ Farmářova čtyřkolka: „Farma je velmi rozlehlá, proto se farmář bez této parádní čtyřkolky neobejde.“ Mezi náma, ten, který jezdí na čtyřkolce, rozhodně není (podle obrázku) farmář. Na to vypadá moc mladě. Je to jeho syn! Mám tomu tedy rozumět tak, že zatímco se ten floutek prohání v nové PARÁDNÍ čtyřkolce po rozlehlé farmě, farmářova dcera kydá hnůj? Už asi ano.
Muži v Legu řídí auta a velké stroje, bojují, zatýkají zločince, hasí domy, mají vysílačky a mobily, opravují auta a tak dále. Ženy v Legu se starají o děti a o zvířata, vybírají vejce z kurníku, jsou tak jakoby v pozadí a do ničeho moc nemluví. Svými šťastnými výrazy a pečlivě upravenými vlasy mi připomínají Stepfordské paničky.
Z uvedeného je tedy zřejmé, že muži v Legu disponují vyšším vzděláním (jsou vůbec ženy v Legu gramotné?) a celkově lepším přístupem k informacím a tím pádem k lepší práci i trávení volného času.
Zcela evidentní diskriminace žen mě překvapuje o to více, že firma Lego vznikla v Dánsku a tam přece jsou v těhle věcech dál než my tady v srdci Evropy. Jak má člověk (já) s takovým materiálem prosazovat genderově vyváženou výchovu svých synů? Starší syn (logicky) argumentuje, že večeři musí připravit Maminka, protože všichni ostatní mají nějakou práci. (Maminka se asi celý den poflakuje.) Určitě v něm roste pocit, že muž dochází za prací ven, zatímco žena je doma, uklízí a zalévá květiny. Až dospěje a jeho partnerka po něm bude chtít, aby umyl nádobí, je docela možné, že si z mozku vytáhne zasutou informaci a řekne: „To je snad tvoje práce. Já se jdu projet ve čtyřkolce.“
Abych však byla upřímná, ona ta informace asi nebude úplně zasutá, protože my doma jsme také genderově nekorektní a funguje to u nás přibližně jako v Legu. Vybrali jsem si ale tento model sami a dobrovolně (i když na to dost často nadávám).
Myslím ale, že je spousta rodin, kde to mají úplně jinak a Lego může v jejich synech probudit machismus a v jejich dcerách nepatřičné podceňování a zalézání do koutů. Máme třetí tisíciletí a genderových organizací je tu habakuk. Nemělo by se s tím něco udělat?
Poslední fotky z emailového průvodce rodičovstvím.
Emailový průvodce rodičovstvím je zdarma pro všechny rodiče od početí do 6 let věku.
Těhotenství |
Dítě |
(C) 1999-2018 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.
Publikační systém WebToDate.