Dnes čím dál více rodičů chápe, že je třeba brát pláč miminka vážně a reagovat na něj.
Otázka: Mému miminku jsou dva měsíce a každý večer hodně pláče. Nabízím mu kojení, ale odstrkuje mě. Mám šátek a hodně ho v něm nosím. Co mám dělat, aby tolik neplakalo?
Odpověď: Vaše otázka mě hluboce dojala. Dříve se matkám běžně říkalo, aby své děti nechaly vyplakat. Dnes čím dál více rodičů chápe, že je třeba brát pláč miminka vážně a reagovat na něj. Mnoha z nich stejně jako Vám láme srdce, když jejich miminko pláče, přestože o něj neustále pečují a nosí je. I v případě, že rodiče dítě chovají a rychle reagují na jeho potřeby, se však často stává, že miminko pláče.
Pokud miminko, které je neustále nošeno, dostane hlad, je unavené nebo má mokrou plenu, nezačne plakat. Tyto základní potřeby bude sdělovat tiše, protože pokud jej nosíte na těle, budete reagovat i na ten nejmenší podnět. Naučí se, že může požádat o cokoli bez toho, aby muselo zvyšovat hlas (první lekce komunikace).
Tím, že jste mu nablízku a reagujete i na jemné podněty, také ušetříte dítě stresu, který by jinak zažívalo tím, že by muselo plakat, aby byly jeho potřeby naplněny. Zároveň také máte jistotu, že pokud dítě pláče, důvodem není nenaplněná základní potřeba.
Když se miminku nedostane lidské péče, pravděpodobně bude cítit strach a bude zoufale plakat. Je tomu tak proto, že je zcela bezmocné a nechápe, že se ještě někdy vrátíte. Protože vy své dítě nosíte, víte, že se ve vašem případě o tento důvod nejedná. Přesto vaše dítě může plakat, i když se nachází ve vaší milující náruči.
Pokaždé se nejdříve přesvědčte, že dítě je nakrmené, zdravé, v suchu, a že tedy není žádný důvod se znepokojovat. Poté se pokuste s láskou odhadnout další možné potřeby a reagovat na ně.
Vždy držte své plačící miminko v náručí. Často to jediné, co potřebuje, je blízkost.
Miminku může být horko, zima, může být mokré, může mu být nepříjemně v oblečení, které má na sobě, něco v oblečení nebo v plence jej může škrábat na kůži. Mnoho rodičů své děti příliš obléká; zkuste děťátku sundat jednu vrstvu a sledujte, jak bude reagovat.
Vaše děťátko může potřebovat pohyb. Noste jej ve vaku a běžte na vycházku, tancujte nebo se s ním posaďte do houpacího křesla nebo do houpací sítě.
Pokud se vaše dítě během pláče propíná do luku, může jej trápit plynatost nebo zácpa. Pokud kojíte, vyhněte se nadýmavým potravinám, jako je zelí, brokolice, cibule, fazole, cukr a pasterizované mléčné výrobky. Dejte děťátku pár kapek heřmánkového čaje a jemně mu masírujte bříško a záda a ohýbejte nožičky, abyste mu pomohli v trávení.
Mnoho miminek se uklidní v teplé koupeli. Určitě to stojí za pokus.
Plačící děťátko dokáže zcela zaujmout hudba, ale nic není lepší než hlas zpívající maminky.
Je známo, že plačící děťátko dokáže uklidnit zvuk tekoucí vody.
Pokud vaše děťátko trpí přílišnou stimulací pocházející způsobenou pobytem venku, cestováním v autě nebo pobytem mezi příliš mnoha lidmi, může potřebovat klid. Vezměte jej do tiché místnosti, aby si s vámi odpočinulo.
Některé děti vyžadují kojení o samotě. Budou plakat a odmítat kojení, dokud je nevezmete na klidné, soukromé místo.
Vaše děťátko možná prostě potřebuje plakat. Stejně jako vy a já, i děťátko se může cítit zahlcené a může si potřebovat ulevit v milující náruči. Může se cítit bezmocné, vyděšené, nepohodlně, přetížené nebo zmatené.
Vaším cílem je naplnit potřeby děťátka. Pokud se zdá, že jej nic neuspokojí, můžete předpokládat, že děťátko potřebuje plakat. Chovejte jej a s klidem a láskou mu naslouchejte. Učte děťátko, aby mu bylo dobře s vlastními pocity tím, že jeho pocity uznáte. Můžete se na něj napojit během oněch slavných krátkých přestávek v pláči. Chovejte jej a říkejte mu například "vím, že teď potřebuješ plakat a jsem tu, abych ti naslouchala." nebo "Miluji tě, když se směješ a miluji tě, když pláčeš. Miluji tě bez ohledu na to, jak se cítíš."
Umět naslouchat s láskou, když vaše děťátko potřebuje plakat, může být vůbec nejtěžší. Vy sama se musíte uklidnit, abyste svému děťátku mohla být klidným a podporujícím rodičem. Pokud působíte bezradně nebo panikaříte, děťátko se může cítit ještě více vystrašené. Plačící děťátko vždy chovejte v náručí. Až jeho "terapie" skončí, miminko se utiší.
Naomi Aldortová je autorkou knihy Vychováváme děti a rosteme s nimi. Také rodičům radí prostřednictvím článků, které publikuje v pokrokových časopisech o rodičovství po celém světě.
Naomi Aldortová navštíví ve dnech 18. – 24. května Českou republiku. Pobyt zahájí třídenním seminářem v Prudké, přednášet bude i v Brně. V rámci Světového týdne respektu k porodu pak vystoupí dne 22. května v pražském kině Perštýn. Více na www.naomialdort.cz a www.respektkporodu.cz
Naomi Aldortová nabízí rodičům z celého světa poradenství po telefonu/skypu pro jakýkoli věk, od novorozenců po dospívající, nejen v těchto oblastech: kontaktní rodičovství, přirozené učení, mírumilovné a silné vztahy mezi rodiči a dětmi a další. Produkty, poradenství a bezplatný zpravodaj najdete na adrese www.authenticparent.com
Překlad: Lenka Šafránková Pavlíčková, zdroj: www.naomialdort.cz
Poslední fotky z emailového průvodce rodičovstvím.
Emailový průvodce rodičovstvím je zdarma pro všechny rodiče od početí do 6 let věku.
Těhotenství |
Dítě |
(C) 1999-2018 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.
Publikační systém WebToDate.