Co se takhle s dětmi pustit do výroby papíru?
Na úvod to zkuste se škrobovými papíry. Především je nutno, aby škrob byl dobře uvařený a nejlépe pšeničný (zatím se mi nepodařilo vypátrat, kde se dá zakoupit, proto užíváme bramborový škrob na prádlo).
Dílna na škrobové papíry z roku 1690 |
Potřeby: balicí nebo jiný vhodný papír, škrob uvařený z pšeničné, kukuřičné, bramborové nebo rýžové moučky, vodové barvy, tempery nebo pigmenty, štětce, štětka na holení, špejle, svíčka, nebo vosk, igelit, tiskátka, hřebeny, kartáče, staré noviny jako podložka aj.
Tradiční recept na škrobové papíry
Škrob rozmočíme ve studené vodě a přilejeme pouze tolik studené vody, aby se dobře rozpustil. Vroucí voda se pomalu přilévá za stálého míchání na rozdělaný škrob. Jakmile škrob započne houstnout, přestaneme, a chvíli ještě dál mícháme. Aby povrch škrobu neosychal, pokryjeme jej trochou studené vody. Takto uvařený pšeničný škrob necháme vystydnout (nejlépe přes noc) a z vystydlého pak studenou vodu z povrchu slijeme.
Do uvařeného nepříliš hustého škrobu důkladně vmícháme barvu. Zpočátku raději méně barvy, než docílíme požadovaného odstínu. Ze slabšího balicího papíru si nařežeme archy, které položíme na staré noviny. Natírání papírů škrobovou barvou nutno vykonat rychle a stejnoměrně. Do ještě vlhkého škrobu započneme vyhotovovat vzorky: tupováním kolmo postaveného štětce, vlnovky štětcem nebo hřebenem, tlačítkama a tiskátkama, prstama, otlačováním zmačkaného papíru, špejlema, houbou, provázkem, dřevitou vlnou, starou holicí štětkou, kartáčema, zkrátka zdobíme papír vším, co se dá otisknout a čím lze vytvářet nějaké vzory. Lépe však vyhlížejí drobně vytvářené vzorky, než velké.
Ukázka škrobového papíru potištěného tiskátky z muzea v Berlíně. |
Mačkané papíry
Z nevydařených počátečních pokusů můžeme vyhotovit mačkané papíry. Ještě vlhký škrobovou barvou natřený papír, mokrou stranou obrácenou vně, zmačkáme a ihned opatrně rozevřeme.
Přebalový papír
Zajímavé vzorky se tvoří, když k sobě přitiskneme dva škrobovou barvou natřené archy papíru a ještě vlhké je z rohu papíru opatrně oddělujeme. Je vhodný zejména, potřebujeme-li větší množství jednotně vzorovaného papíru.
Stékané vzory
Další známou možností vzorování je archy papíru potřít řídkou škrobovou barvu a za mokra je připevnit kolíčkama na šňůru. Ještě vlhké barvy při stékání vytváří pozoruhodné vzory.
Po dokončení vzoru odkládáme ještě vlhké archy papíru doschnout na igelitovou podložku, přehozením na sušák na prádlo, nebo kolíčkama na šňůru. Po úplném proschnutí můžeme buď vzorované papíry z rubu nažehlit žehličkou a za tepla vzorovanou stranu potírat tenkou vrstvou vosku (svíčkou nebo voskovou pastou), přebývající vosk odstranit kartáčováním a naleštit vlněným hadříčkem. Namísto voskem je také možné prodloužit trvanlivost škrobových papírů přelakováním roztokem šelaku, který zakoupíme v malířských potřebách. Hotové nevoskované škrobové papíry mohou sloužit jako zajímavý podklad pro obrazy domalovávané dál škrobovými barvami.
Poslední fotky z emailového průvodce rodičovstvím.
Emailový průvodce rodičovstvím je zdarma pro všechny rodiče od početí do 6 let věku.
Těhotenství |
Dítě |
(C) 1999-2018 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.
Publikační systém WebToDate.