8.4.2016 0:39:29 Mariana +2
Re: Formulace ve mzdovém výměru
Tak rozdíl může být v tom o jakého zaměstnavatele jde. V podnikatelské sféře není nikde zákonem dána povinnost zaměstnavatele zveřejňovat mzdy svých konkrétních zaměstnanců, či-li ujednání o tom, že zaměstnavatel nechce aby někdo tyto údaje zveřejňoval není rozhodně nijak protiprávní. Nanejvýš by to mohlo být jinak ve veřejno-právní sféře, v té se podrobně nevyznám.
Ještě v tom ovšem mohou mít roli dohody s odbory.
Nemyslím že je ve světe zvykem že jsou mzdy konkrétních lidí zveřejňovány, tedy v podnikatelské sféře. Může to dle konkrétní země vyplývat z předpisů, třeba u statutárů to někdy bývá, ale to zas nejde o běžné prac.vztahy.
A ani nevím proč by to mělo být pro někoho "průhledné", to je čistě věc zaměstnavatele kolik někomu chce platit za kolik je konkrétní člověk ochotný pracovat.
To co není zákonem zakázáno lze ujednat. Je spíš otázka zda podpis prac.výměru je "ujednání". Protože to se podepisuje v podstatě jen "převzetí".
Nicméně tyhle věci, i další mohou být stanoveny v prac.řádu, vnitřním předpisu apod, pak jsou závazné.
Další otázka je zda by v případě sporu bylo porušení takového ujednání vyhodnoceno i soudem jako závažné porušení prac.povinnosti.
To že si zaměstnavatelé nepřejí obvykle zveřejňování těchto věcí je poměrně obvyklé, akorát to v různých firmách mají upraveno různě.
Odpovědět