9.5.2016 13:58:54 Neznámá
Re: Koupě/prodej nemovitosti zatížené hypotékou
Problém kolik stojí splacení hypotéky je čistě prodávajícího. Pro kupující je podstatná kupní cena na které se strany dohodnou. Banka vyčíslí částku, kterou je třeba uhradit a kam, a vystaví tzv. kvitanci, že pokud bude zmíněná částka uhrazena odstraní zástavu na nemovitosti.
Do kupní smlouvy se zakomponuje že daná částka jde přímo na účet banky, zbytek (rozhodně doporučuji) do notářské úschovy. Až proběhne úhrada hypotéky, banka vystaví souhlas a podá se žádost o odstranění zástavy. Až to proběhne podá se návrh na vklad kupní smlouvy. Až proběhne měl by dostat prodávající zbytek kupní ceny z úschovy.
Je to jen o něco delší postup, v podstatě o to co trvá vyřízení výmazu zástavy + zákonná lhůta pro katastr.
Pokud tě to zajímá jaké má možnosti prodávající:
a) převést zástavu na jinou nemovitost. Úvěr si může ponechat, nebo splatit v termínu dle své úvahy. Vyplatí se hlavně pokud by byla vysoká sankce a samozřejmě pokud je kam zástavu alespoň dočasně převést.
b) úvěr může převzít kupující - lze pokud má zájem, je to dost složité, výhoda je že obvykle není sankce.
c) splatit úvěr bance i včetně sankcí. Pokud se blíží výročí fixace je ideální na to počkat, pak je to bez sankce, ale málokdy se tak celá transakce trefí.
- Pokud si prodávající bere např. další úvěr na jiné bydlení, tak obvykle za věrnost bance ukecá i splacení původní hypo bez sankce, to je poměrně běžně.
- pokud nic z toho holt tam sankce bude, záleží na bance, jaké má podmínky. Nicméně může to být u více-milionové hypo hodně, bývá to někde i 10% ze zůstatku, což se může u čerstvé vysoké hypo pohybovat v řádech set-tisíc. V tom případě je rozhodně lepší vyčkat na to výročí, nebo to vše provést některou z předchozích variant.
Odpovědět