| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Diskuze : Hlavní : Přivydělání na mateřské

Hejného metoda výuky matematiky je v ohrožení

Josef Kubát

Kromě zastánců se k Hejného metodě vyjadřuje i početný zástup kritiků.

  (?)
[<<Předchozích 20] Názory 2130 z 4441  [Dalších 4411 >>]
Půlka psa 24064
24.4.2016 9:37:37
A moc díky mimochodem.
-Commer- 147259
24.4.2016 8:58:13
Horama, perfektní právní rozbor!
Půlka psa 24064
24.4.2016 8:56:40
Ten bod čtyři je mi jasný. Prostě od státu nedostanu nic a až skončí nárok na mateřskou, tak budu brát rodičák. S tím nemám problém. A ty ostatní body jsou taková teorie. Každý úřad, se kterým jsem o tom mluvila, se k tomu staví jinak, ale všude na mě hledí, jak kdybych spadla z višně. ~:-D Až se dopátrám nějakého výsledku, klidně i toho, že 14 týdnů volna je minimum, tak dám vědět.
Půlka psa 24064
24.4.2016 8:51:16
Těch šest týdnů neschopenky si klidně dám, to mi nevadí. Pokudto nejde zkrátit, tak bych to nezkracovala , ale 14 týdnů volna už nechci. Zkusím to tou neschopenkou vyřešit. Kdysi jśem ji měla a bylo to bez problému. Je to ale jedenáct let zpět, tak se to možná změnilo. Vyřeším to u nás na právním a na personálním a až to celé proběhne, tak o tom založím téma pro info.
Horama 97202
24.4.2016 0:40:11
Jednoznačnou odpověď ti bohužel dát neumím, ale možná můžu aspoň přidat pár postřehů, které ti k něčemu pomohou.
1/ Mateřská dovolená je sice zákonně garantovaným nárokem, ale nikde není explicitně napsáno, že jde o povinnost.
2/ Zaměstnavatel nemůže mateřskou dovolenou odmítnout ženě, která o ni požádá, ale také nemá žádné zákonné zmocnění nařídit mateřskou dovolenou ženě, která o ni nepožádá.
3/ Nástup na mateřskou dovolenou vždy vyžaduje předchozí oznámení zaměstnavateli (jde konečně o překážku v práci, navíc zaměstnavatel nemá právo zjišťovat, zda žena stále je nebo není těhotná). Jak by měl odlišit (bez oznámení) situaci, kdy žena nastoupí na mateřskou dovolenou a když prostě jen nepřijde do práce?
4/ Nenastoupí-li žena mateřskou dovolenou (předpokládejme, že to je možné), přesto jí zřejmě vznikne nárok na PPM, ačkoli nikdy nezačne běžet podpůrčí doba. Pobírání rodičovského příspěvku je zákonem zamezeno pro kalendářní měsíce, ve kterých má někdo z rodičů nárok na PPM (a ten bys zřejmě měla bez ohledu na nezapočetí podpůrčí doby). Maximálně by ti mohli vyplácet rozdíl, pokud by rodičovský příspěvek byl vyšší než PPM.
5/ Osoby, které jsou OSVČ, nemůže nikdo nutit k nástupu na PPM, vždyť celé rozhodnutí o účasti na nemocenském je pro ně dobrovolné. Lze vůbec rozumně předpokládat, že by zákon dopouštěl takovou formu nerovného přístupu?

Obávám se ale, že jsou to spíše náměty pro případ soudního sporu, než nezpochybnitelná argumentace, na základě které zaměstnavatel i úřady sklapnou podpatky a vyhoví ti. ~d~
Mariana +2 135342
23.4.2016 23:08:14
Ještě bych doplnilo to s tou neschopenkou, Samarlu to píše dobře, přemýšlela jsem nad tím, ale v podstatě nemají jinou možnost když je postavíš před hotovou věc.
Předem tě nikdo nemůže donutit si ji nechat vystavit, a když pro ni napochoduješ klidně až v v den porodu, či den předem, tak zpětně ji vystavit nelze a odmítnout ji v porodnici vystavit prostě nemůžou, co taky nadělají. Je to vlastně stejná situace jako u předčasného porodu, prostě vystaví porodnice až si řekneš.

I když jsem v zákoně viděla že je tam napsáno, ..
... §57 f) pojištěnky, která doložila potvrzením orgánu nemocenského pojištění, že nemá nárok na peněžitou pomoc v mateřství z žádné pojištěné činnosti, a to od počátku šestého týdne před očekávaným dnem porodu,

píšou po doložení že nemá nárok na PPM, ale to nevím jak by zjišťovali, já v praxi tento typ neschopenky měla a nikdo po mně nic dokládat nechtěl, ale na sociálce se asi budou dost divit, tipuju že se to zatím nikdo v republice nepokoušel vyměnit (PPM za kratší neschopenku)

Akorát myslím že ji doktor neukončí dřív než po těch 6 týdnech po porodu, je to zas přímo v zákoně, ale kdo ví, třeba se pod to někdo podepíše ..

A podotýkám že neschopenka by asi řešila formálně i ten "problém" s mateřskou dovolenou, protože neschopenka omlouvá z práce, tudíž není třeba nastupovat na mateřskou.

Upřímně by mne zajímalo jak tento oříšek nakonec vyřešíš. ~;((
Půlka psa 24064
23.4.2016 21:43:35
Díky~;((
Půlka psa 24064
23.4.2016 21:42:12
Díky moc za info. Jsi zlatá.
Samarlu 82737
23.4.2016 17:51:02
Půlko, hledala jsem předpisy pro jinou variantu, takže si to ještě ověř na právním nebo ossz (tam věděli, na pracáku ne, ale to může být v jiném okrese jinak).

1. Nech si neschopenku vystavit na sebe gyn.-por. oddělením nemocnice v den příjmu k porodu (asi se budou děsně divit, ale to je ukecáš). Obvodní gyn. ukončí po šesti týdnech nebo drobet dřív.

2. Pak buď nastoupí manžel coby fulltime service vše kromě kojení a podá u sebe v práci žádost o PPM a bude mít 22 týdnů 69 procent platu a pak až rodičák do vyčerpání 220 tis.

Nebo nenastoupí nikdo a on až po pár měsících, na servis si najmeš lidi. Pokud to bude před 1. narozenama dítěte, má nárok na PPM a rodičák dočerpá potom, řeba i když zas začne pracovat.

A fakt nevim, co qweerty blbne. Bejt dobrá máma neznamená chtít bejt hausfrau. Hospodyni může dělat kdekdo a je to normální práce nebo nutnost nebo záliba udělat si hezkej čistej domov sama svejma rukama. Zvol dle své nátury. Stejně tak dobrej táta přece nemusí bejt kutil. Howgh.
Marta. 149668
23.4.2016 12:56:21
Práce v šestinedělí je řešena zde:

Výkon práce v šestinedělí

"Pracovat v šestinedělí zakázáno není, má to ale svá úskalí.
Podle některých právních výkladů je nezbytné v zájmu ochrany zdraví ženy považovat za minimální dobu mateřské dovolené dobu 6 týdnů po porodu. Po tuto dobu nesmí zaměstnavatel umožnit zaměstnankyni výkon jakékoliv práce (práci v souladu s pracovní smlouvou ani jinou práci, než byla sjednána v pracovní smlouvě, či práci pro jiného zaměstnavatele). Podle názoru odborníků z inspektorátu práce to však za určitých podmínek možné je. Odkazují na ustanovení § 195 odst. 5 zákoníku práce, kdy nesmí být mateřská dovolená v souvislosti s porodem nikdy kratší než 14 týdnů a nemůže v žádném případě skončit ani být přerušena před uplynutím 6 týdnů ode dne porodu. To se však týká jen pracovního poměru, z něhož je odvozena mateřská dovolená. Zákoník práce totiž neobsahuje výslovný zákaz vykonávat práci u daného zaměstnavatele na základě jiného pracovněprávního vztahu, vysvětluje Petr Bata ze Státního úřadu inspekce práce v Opavě. Dodává, že se však nesmí jednat o stejný druh práce, který by jinak (nebýt mateřské dovolené) dotyčná vykonávala v pracovním poměru, neboť dle ustanovení § 34b odst. 2 zákoníku práce nesmí zaměstnanec v dalším základním pracovněprávním vztahu u téhož zaměstnavatele vykonávat práce, které jsou stejně druhově vymezeny. Zákoník práce pak ani výslovně nezakazuje ženám v šestinedělí vykonávat práci u jiného zaměstnavatele."

http://www.podnikatel.cz/clanky/zamestnani-na-materske-rodicovske-a-prace-v-sestinedeli/
[<<Předchozích 20] Názory 2130 z 4441  [Dalších 4411 >>]


(C) 1999-2018 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.