28.1.2009 9:31:57 Simona
Re: Otázka nejen pro Simonu
Pokusím se odpovědět i když půjde jen o mé dohady .
1.případ
Tady je myslím největší problém v tom,že u táty kluci vůbec nic nemusí,ale všechno můžou. Nemají žádné povinosti, s ničím nepomáhají - naopak otec jim koupí vše o čem se jen zmíní a vezme je na výlety a dovolené kam jen chtějí - a neřeší přitom třeba špatné vysvědčení nebo nevhodné chování. Kluci (hlavně ten starší)si takhle představují ideální život a k mamině , kde je čekají nějaké povinosti a dodržování pravidel se jim nechce. Ex.manžel byl takový vždy(taky to byl jeden z důvodů rozvodu) a byl by takový jistě i při kratším styku s dětmi (např ob víkend) ,ale myslím,že to by kluci brali jako "návštěvu" , kde prostě platí jiná pravidla . Tím,že s tátou tráví stejný čas jako s mamkou, tak srovnávají - a z jejich pohledu je táta borec :-( .
2.případ
Tady jsem si jistá,že je problém hlavně ve střídavé péči. Ve škole se vídám s maminkou i tatínkem a myslím,že každý z nich - tady možná i víc táta - by péči zvládal sám mnohem líp, možná by bylo lepší i střídání třeba po měsíci. Takhle chlapec stále něco nemá do školy, myslím, že je to pro něj dost traumatické - nerad i mluví o tom ,že je chvíli u mamky a chvíli u táty, připadá mi , že se za to stydí. Oba rodiče už mají nové partnery, u táty má i nevlastního brášku a tak nějak na mě dělá dojem, že není moc nadšený, když má být u mámy. Jednou jsem si s ním dlouze povídala a říkal mi,že další týden musí k mamce,že tam musí proto,že by jinak maminka byla smutná :-( .
3.případ
Tohle je případ mé dobré kamarádky a já tady určitě nemám objektivní pohled na věc - podle mě je její bývalý manžel prostě "superblb" a podle mě by bylo nejlepší,kdyby se se synem nestýkal vůbec. Bohužel díky střídavé péči získává na syna hodně velký vliv - a i tady syn u táty nic nemusí a všechno má. Zažila jsem ho několikrát po návratu od táty a to je úplně jiné dítě - drzý a rozmazlený spratek. Kamarádka pak pár dní bojuje,aby se syn vrátil alespoň trošku do normálu, o víkendu už to celkem jde a pak následuje zase týden u táty :-( . Je mi jasný,že je je tady problém hlavně v chování otce, ale myslím,že nejvíc na to doplatí ten kluk - už teď si troufám tvrdit,že
z něj vyroste něco podobného jako je jeho táta.
Nedokážu říct s jistotou, jestli by v "tradičním porozvodovém uspořádání" bylo dětem líp - připadá mi ale, že střídavá péče je dneska tak trochu módní a že se aplikuje bez důkladného prozkoumání všech podmínek.
Odpovědět