12.12.2004 13:44:48 Emina
Re: autorka - odkud to vlastně mám?
Proste si to spocitej. Pri svych znalostech o indianskych populacich budes vedet mnohem lepe nez ja, kolik lidi zilo v jedne vesnici, jaka byla umrtnost pri porodu, perinatalne, kojenecky atd.., jak vysokeho veku se dozivali, kolik deti za zivot zeny prumerne porodily atdatd.. Krome nakazlivych nemoci vyvolavajicich epidemie, jsou jeste problemy typu tetanus, dedicna geneticka zatez (ta musela byt v tak male populaci pomerne velka), tuberkuloza (nebo v predkolumbovske Americe neexistovala?.. nevim) a janevimcojeste. Myslim to naprosto bez ironie, pokud bys to tady opublikoval, bylo by to vic nez zajimave. Vsechny tyhle otazky by bylo treba objasnit, ale exaktne, ne formou moralni vypravenky a pak by melo cenu predkladat to lidem jako tema k zamysleni. Vliv rodiny je jiste velicina, kterou nejde zmerit, ale jde merit kriminalita, vyskyt dusevnich poruch, nejvyssi dosazene vzdelani atd.. a jde zpracovat napr. i subjektivni hodnoceni lidi ve stari, jestli se citili v zivote stastni.
Ty vlastne sam zpochybnujes svoje puvodni tvrzeni, ze kojeni dlouho za kojenecky vek zpusobuje mirumilovnou povahu. V odpovedi na to, co jsem psala najednou jeste dodavas vliv rodiny.. Problem je v tom, ze ani vliv kojeni ani vliv rodiny na pozdejsi problemy ditete v dospelosti dodnes nikdo neprokazal.
Presto asi vsichni citime, ze harmonie a laska v rodine je pro dite ten nejlepsi vklad do zivota a pokousime se o to. Ale je to vec mnohem vic souvisejici se svetovym nazorem, nez s vedou. Jsou to moralni kategorie, ne vedecke.
Prinos kojeni pro zdravi ditete a pro utvareni pouta mezi matkou a ditetem je vec prokazana. A presto existuji deti zivene umele, ktere nejsou nemocne ani narusene. Cim to? Muzeme treba rict, ze ztratu na chybejicim kojeni "pokryl" silny kladny vliv rodiny, ale to neni nic vic nez domnenka a tak je s tou myslenkou treba pracovat.
Ja nic proti kojeni ani laskyplne vychove nemam, mam naopak hodne deti,z nichz nektere byly kojeny jeste v dobe, kdy kojily jen "alternativni extremistky" a nakojit dite nekde mezi lidmi bylo nemyslitelne, natoz nekde doznat, ze kojim rocni dite. Taky verim tomu, ze pokud ma nekdo stastne detstvi, ma vetsi nadeji, ze v dospelosti nebude vrazdit a lepe prekonavat krize. Ale to je vec presvedceni, ne objektivni skutecnosti.
PS Testosteron neni malickost. Kdyby ho nebylo, deti by se nerodily, protoze muzi by nebyli schopni produkovat spermie. Pak taky vlivem testosteronu na psychiku i telesne zdravi se zabyvalo uz spoustu vedcu a nejen prirodovedcu. Takze to samozrejme muzes v reci odmavnout povznesenou vetou, ale skodis si tim, pokud ti jde o to, aby to, co pises, slo brat vazne.
Odpovědět