Re: autorka - odkud to vlastně mám?
INDIÁNI
Vzhledem k tomu, že severoameričtí indiáni neměli písmo a nikdo neměl dlouhá léta důvod k tomu, aby se jimi zabýval, nezbývá, než se spolehnout na ústní podání jejich dějin (které však zahrnuje jen zcela specifické informace, týkajících se malého počtu generací). A tak je nejdůležitějším zdrojem informací o jejich minulosti folklor, především vyprávění (obdoba našich bajek), zvyky a tradice. Teprve poté, co vstoupil v platnost zákon ze 31.1.1876, který přikazoval všem indiánům odebrat se do vykázaných rezervací, bylo možné nějakým způsobem provést alespoň sčítání obyvatel indiánského původu - výsledky se však dochovaly jen vyjímečně. V rezervacích však přicházeli domorodci do styku s nemocemi (neštovice, spalničky), vůči nimž neměli vytvořené protilátky, což mělo za následek výrazné snížení jejich populace. Dnes žije v USA méně než 2 miliony indiánů, jen nepatrná část však žije v podmínkách alespoň částečně se přibližujících původnímu způsobnu života (kmenové společenství tvořené jednou či více vesnicemi) - buď se jedná o osady sloužící jako skanzeny, jejichž obyvatelé přes týden pracují (někdy i žijí) ve městě, nebo o rezervace, kde žije obyvatelstvo celoročně (méně než 40 procent). V současnosti se průměrný věk obyvatel, hlásících se k "indiánskému" původu, pohybuje okolo 28 let (dnes v tomhle věku mladí lidé u nás teprve zakládají rodiny), i když v některých rezervacích se pohybuje až okolo 35 let (což odpovídá průměru USA) navzdory tomu, že právě v rezervacích žijí lidé z našeho pohledu v těch nejhorších podmínkách (hluboko pod hranicí bídy - průměrný měsíční příjem rodiny se pohybuje okolo 20$). Průměrný počet dětí je 3,6 na rodinu, v rezervacích je většinou poněkud nižší. Obecně současní indiáni tvoří sociálně nejslabší vrstvu, navíc nejvíce postiženou "civilizačními" nemocemi (např. srdeční, diabetes,...). V článku zmíněné dlouhodobé kojení u Siouxů je tedy jedna z dochovaných tradic.
==========
Nikdy jsem netvrdil, že "ze kojeni dlouho za kojenecky vek zpusobuje mirumilovnou povahu" (pokud ano, prosím o odkaz kdy a kde). V každém případě však stojím za tím, že dlouhodobé kojení je dobré pro vztah matky a dítěte i pro rozvoj osobnosti dítěte.
"Vliv rodiny na pozdejsi problemy ditete v dospelosti dodnes nikdo neprokazal" - pokud se psychologové na něčem shodují, je to vliv rodiny na utváření dítěte (Matějček i mnoho dalších). První publikace, zabývající se touto oblastí, s níž jsem se setkal již v r.1966, byla kniha Heleny Klímové "Nechte maličkých přijíti..." - po roce 1989 se s podobnými doslova roztrhl pytel.
Nechci zpochybňovat výsledky výzkumů vlivu testosteronu na cokoli. Jen položím (spíše řečnickou) otázku, kdo (tj. jaký člověk) se asi takového výzkumu jako zkoumaný objekt zúčastní (ortodoxní katolík? muslim?), a z jakých oblastí zkoumané subjekty jsou...
==========
Ano, ke zmíněnému celibátu bylo víc důvodů. Kmen byl v podstatě volné sdružení rodin, které z ekonomického hlediska musely být zcela samostatné. Rodina si tedy mohla dovolit jen tolik dětí, kolik uživila. Na rozdíl od mladších se osmileté děti už začaly plně podílet na chodu domácnosti a přestávaly být zátěží.
Odpovědět