Re: Díky, Sylvie, že mluvíš i za mě!!! >> Tošner
Sosane, já si nemyslím, že bychom kritizovali chyby lékařů při porodu, spíš si myslím, že se jedná o chybu celkového systému. Chyba lékařů by to byla, kdyby to udělal jeden - dva - tři lékaři, ne když se jedná o vžitou praxi, předávanou novým generacím porodníků jednak už při studiu na škole, jednak v rámci praxe v nemocnicích. A zkus si spočítat, kolik porodnic v Čechách nechává rodit ženy přirozeně a kolik se drží klasických postupů, byť se je třeba snaží trochu zlidštit. A ani tak nejde o to, co já, jako informovaná rodička jsem schopná si při porodu vyhádat. Já bych ráda své další děti (počítáme ještě se dvěmi, bude-li nám přát štěstí) porodila v klidu a bez zbytečného dohadovní. Ne stylem "my jsme vstřícní, takže když na tom tedy trváte, no tak vám ustoupíme". Ale někde, kde je přirozený porod samozřejmostí a k jinému řešení se přistupuje jenom v případě potíží. Nevím, jak to srozumitelně vysvětlit, zkus si přečíst hezký článek "Jak mi ukradli porod", najdeš ho na http://www.emimino.cz , momentálně je na něj odkaz na titulní stránce.
Samozřejmě, stačilo by málo, třeba abych v prenatálnlí poradně měla možnost dohodnut si s lékařem či asistentkou, co a proč si přeji, jaké to má výhody, jaké nevýhody, aby to bylo zaznamenáno, založeno do chorobopisu a aby se tím potom personál řídil. Kdybych chtěla být hodně náročná, takovéto rozhovory bych chtěla vést s asistentkou či lékařem, kteří u mého porodu budou. Nemyslím si, že bych chtěla tak hodně, ale zejména ve větších nemocnicích je to v současné době spíš utopie - nevím, kolik času v poradnách tvojí ženě lékaři věnovali, mně stěží pět minut a už byli nervózní, že je moc zdržuju - co jsem se bavila s kamarádkami, mají obdobné zkušenosti. V porodním domě je však taková péče samozřejmost - prohlížela jsm si webové stránky porodních domů, většinou v nich pracuje tak 4-6 porodních asistentek, které vedou těhotenské kurzy, těhotenstká cvičení, kontrolují zdravotní stav žen, takže se stihnou vzájemně poznat. A co se bezpečnosti týká, pokud by se paní Štromerové podařil její záměr vybudovat porodní dům v areálu nemocnice, tak nevím, co si přát víc. Víš, na takové ty řeči, jako "když dojde ke komplikaci, je potřeba OKAMŽITĚ něco dělat" já nevěřím. Nevěřím tomu na základě svých zkušeností chirurgické sestry, Zatím jsem nezažila žádnu nečekanou operaci, která by se dala dohromady dřív, jak za deset minut - takže myslím, že kdyby asistentka zavolala na klasickou porodnici, tak než se personál připraví k operaci, už tam rodička bude. Nezapomínej, že
a) ani v klasické porodnici není porodník u porodu celou dobu, pokud zrovna na sále nerodí víc žen, nebo pokud se nejedná o rizikový porod, takže případnou komplikaci musí aistentka sama rozpoznat a musí sehnat lékaře (což nějaký čas zabere)
b) v dost porodnicích po celou dobu porodu s ženou není ani porodní asistentka a je na ženě, aby sama určila, že se děje něco špatného nebo že porod postoupil a sama si sehnala asistentku (která pak případně jedná viz bod. b)
c) v případě císaře je nutno sehnat i anesteziologa, který také běžně nebývá na sále, pokud tam zrovna náhodou nemá práci (např. nějaká žena nerodí s epidurálem)
Co se týká peněz, tak taky je mi záhadou, kde je chtějí vzít. Jestli jsem to dobře pochopila, tak především ze sponzorských darů. Pokud vím, stejným způsobem asistentky zařídily i CAP na Bulovce. Navíc jsem kdesi četla, že pro prví roky počítají s nevstřícností pojišťoven, takže si ženy budou muset hradit celý porod samy - což mně připadá jako sprosťárna, protože pojišťovny by za ně měly zaplatit tolik, kolik platí nemocnicím. Vždyť ty ženy si pojištění platí. Nicméně myslím, že nemusíš mít strach, že by se porodní domy stavěly, vybavovaly a provozovaly z tvých daní či pojištění.
Sylvie
Odpovědět