Šest poslanců navrhuje nyní novelu, podle níž by dárcovství už nebylo anonymní.
Ročně se více než 5000 dětí v Česku rodí ze zkumavky (5-6%). Stovky z nich pak přicházejí na svět díky spermiím dárců či vajíčkům dárkyň. Šest poslanců navrhuje nyní novelu, podle níž by dárcovství už nebylo anonymní, ale lékaři, psychologové a další experti jsou proti.
Vláda návrh šestice poslanců začátkem ledna odmítla. Novelu dostane k projednání Sněmovna. S podobnou úpravou přišla už v minulém volebním období v roce 2012 skupina někdejších zákonodárců. Dolní komora o předloze tehdy nerozhodla.
Novelu navrhlo šest poslanců z TOP 09, Úsvitu, ODS, KDU-ČSL a ANO. Podle ní by měl dárce poskytnout buňky jen jednomu zařízení aměl by odtajnit svoji identitu. Tyto údaje by se evidovaly 80 let. Matrika by u narozených zaznamenala, že přišli na svět díky umělému oplodnění, objevilo by se to i v rodném listě. Děti by se tak měly možnost dozvědět se, kdo je jejich biologický rodič. Šestice zákonodárců touto novelou chce zabránit tomu, aby se děti rodily příbuzným.
Vedoucí lékařka kliniky IVF Cube Hana Višňová pro Deník.cz uvedla, že ani v Česku, ani ve světové odborné literatuře experti nikdy nepopsali, že by se po umělém oplodnění rodilo víc dětí "z incestu. Je to vyloženě tmářský argument. Pravděpodobnost, že se potkají sourozenci z umělého oplodnění, je asi stotisíckrát menší než to, že se poznají dvě děti jednoho otce z jedné vsi," uvedla Višňová.
Poslední fotky z emailového průvodce rodičovstvím.
Emailový průvodce rodičovstvím je zdarma pro všechny rodiče od početí do 6 let věku.
Těhotenství |
Dítě |
(C) 1999-2018 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.
Publikační systém WebToDate.