Jak etické je stavět perfektní dítě?
Americký úřad USPTO patentoval minulý měsíc firmě 23andMe zabývající se genetikou patent na metodu, která by lidem umožnila vybírat genetické znaky dítěte, například barvu očí, vhodnou selekcí dárcovských vajíček nebo spermií.
Lékařští etici proti tomu ale v časopise Genetics in Medicine hlasitě protestují:
„23andMe nabízí metodu, s jejíž pomocí mohou být dárci spermií či vajíček vybráni tak, aby posílili pravděpodobnost, že dítě bude mít charakteristiky požadované budoucími rodiči.“
Výběr by měl vycházet z počítačového porovnání genomových údajů poskytovatelky vajíčka a dárce spermatu. Rodiče si budou moci vybrat z několika charakteristik: výšky, barvy očí, rysy osobnosti či (ne)náchylnosti k chorobám.
Budoucí rodiče by si mohli například vybrat, zda dávají přednost dítěti s „nejvyšší očekávanou délkou života“, „nejnižšími celoživotními náklady na zdravotní péči“ anebo s „nejkratší celkově nasčítanou délkou hospitalizace“, dodali etici.
Zaškrtnout by si také budoucí rodiče mohli například kolonku stoprocentní pravděpodobnosti narození výkonnostního atleta, uvádějí Novinky.cz.
Společnost 23andMe upozorňuje, že toto vše nemůže zaručit se stoprocentní jistotou – dají se podle ní ovšem výrazně posílit šance, že dítě bude mít požadované kvality či schopnosti.
Kritici se obávají, že tato technologie by mohla být zneužita.
"Bylo by velmi nezodpovědné, kdyby 23andMe nebo kdokoliv jiný nabídl výrobek nebo službu na základě tohoto patentu," říká Marcy Darnovsky, výkonný ředitel Centra pro genetiku a společnost .
"Jsme přesvědčeni, že patentový úřad udělal vážnou chybu, když schválil patent, který možňuje výběr dítěte podle jeho vlastností."
Poslední fotky z emailového průvodce rodičovstvím.
Emailový průvodce rodičovstvím je zdarma pro všechny rodiče od početí do 6 let věku.
Těhotenství |
Dítě |
(C) 1999-2018 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.
Publikační systém WebToDate.