Poslanecký návrh: Dárci vajíček a spermií by neměli zůstat v anonymitě.
Dárci vajíček a spermií by neměli zůstat v anonymitě. Data o dárci se budou archivovat 80 let a na vyžádání matričního úřadu budou povinně předány všechny informace o dárci včetně tehdejší adresy trvalého bydliště. To chce poslanecký návrh novely zákona o specifických zdravotních službách, který vláda odmítla.
Odborníci upozorňují, že by znamenal výrazné omezení možností asistované reprodukce, protože málokdo z dárců má zájem, aby mu po letech klepal na dveře neznámý člověk s tím, že by rád poznal svého biologického rodiče. Navíc by to mohlo vést k reprodukční turistice, jak ukazují zkušenosti ze zahraničí. Karel Řeřábek, vedoucí lékař Centra asistované reprodukce VFN Praha, uvádí, že například Francouzi jezdí kvůli spermatu do Belgie, Němci kvůli darovaným vajíčkům zase k nám. Do jakých cenově dostupných zemí by se asi vypravili čeští zájemci? Doktor Řeřábek tipuje Rumunsko, Indii nebo Ukrajinu… Zastánci zmíněného opatření hájí právo každého jedince znát identitu rodičů a poukazují například na údaje o zdravotním stavu nebo na zamezení rizika dárcovství mezi pokrevními příbuznými. Domnívají se dále, že by se mělo podpořit spíše přirozené početí nebo umělé oplodnění mezi partnery.
Jenže partneři přicházející do ordinací asistované reprodukce mají přednostně zájem o oplodnění vlastním „biologickým materiálem“, cizí dárce přichází v úvahu až ve chvíli, kdy to není možné ze zdravotních důvodů nebo je to značně riskantní z důvodů genetických. Nicméně učinit dostupnějšími metody a terapie podporující přirozené početí je návrh, který by legislativci nemuseli hodit pod stůl.
Poslední fotky z emailového průvodce rodičovstvím.
Emailový průvodce rodičovstvím je zdarma pro všechny rodiče od početí do 6 let věku.
Těhotenství |
Dítě |
(C) 1999-2018 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.
Publikační systém WebToDate.