Odhaduje se, že více než 40 % z nás v určité fázi života bolestně zažije pocit osamělosti.
I když je tento stav relativně běžný, může mít i neblahé následky na naše psychické i fyzické zdraví. Zde je devět překvapivých skutečností o samotě podle amerického klinického psychologa Guye Winche, který se specializuje na rodinnou a párovou terapii.
Tento stav záleží čistě na našem subjektivním pohledu na jejich kvalitu - na tom, zda se cítíme emočně či sociálně izolovaní od našich blízkých.
Pokud manželé již nesdílejí hluboké city, myšlenky a zážitky v takové míře, jako tomu bylo kdysi, může to v nich vyvolat pocit izolovanosti a osamění. Jsou přesvědčeni, že jim jejich partner nedokáže poskytnout hlubší vazbu, kterou by si přáli. Jejich obavy mohou být oprávněné, mohou však rovněž pramenit i z následující skutečnosti.
Výzkumy potvrdily, že významná část dotazovaných si vybavuje dobu, kdy jim pocit osamění stačil k ukončení minulých vztahů. Toto percepční zkreslení často způsobí to, že se osamělí lidé začnou ještě více vzdalovat od těch, kteří by mohli tento pocit zmírnit
Osamění s sebou nese jisté stigma. Máme tendenci osamělé lidi kolem nás snadno rozpoznat. Jedna ze studií prokázala, že během šesti měsíců byli tito jedinci odsunuti až na samotný okraj sociální sítě a stejně tak i jejich přátelé.
Pocit osamělosti má neblahý vliv i na naše tělo. Studie potvrdily, že vzpomínka na období samoty přiměla respondenty posuzovat teplotu v místnosti jako nižší. Dokonce se výrazně snížila i jejich tělesná teplota. Pocit vyřazení ze společnosti totiž souvisí s naším evolučním vývojem, během kterého vyloučení (ostrakizace) kmenem znamenalo izolaci od tepla ohniště a od sociální skupiny.
Náš organismus reaguje okamžitě a prudce. Dochází k nárůstu krevního tlaku, cholesterolu a aktivaci fyzické a psychické reakce na stres.
Při dlouhodobém pocitu samoty je náš organismus vystaven soustavnému a vytrvalému stresu.
Ten pak funguje méně efektivně, což během doby zvyšuje nárůst rizika vzniku rozmanitých nemocí. Dokonce i krátký nával pocitu samoty ovlivňuje naši tělesnou imunitu. Studenti prvních ročníků vysokých škol, kteří hůře snášeli samotu, snadněji podlehli chřipkovým onemocněním ve srovnání s těmi, kteří samotou netrpěli. K výraznému ovlivnění imunitního systému stačilo dokonce jen pár týdnů osamění.
Vědci došli k závěru, že vzhledem k výši negativního vlivu na naše tělo je pocit osamělosti v dlouhodobém měřítku stejně škodlivý jako kouření. Studie potvrdily, že chronická osamělost zvyšuje riziko předčasného úmrtí o 14 %.
Přeložila Kateřina Vlková. Zdroj: Winch, G. Ten Surprising Facts About Loneliness. (psychologytoday.com 21. 10. 2014)
Poslední fotky z emailového průvodce rodičovstvím.
Emailový průvodce rodičovstvím je zdarma pro všechny rodiče od početí do 6 let věku.
Těhotenství |
Dítě |
(C) 1999-2018 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.
Publikační systém WebToDate.