tisk-hlavicka

Průjmová onemocnění

8.5.1999 MUDr. Milan Lexa Portál

I v zemích s vysokou životní úrovní a dobrými hygienickými podmínkami jsou průjmy vážným stavem, který je třeba léčit.

Průjem je akutní onemocnění, které je charakterizováno vyprazdňováním četných vodnatých, částečně hlenových stolic.

Průjmová onemocnění způsobují značné ztráty vody z organismu. Podle ztrát vody (dehydratace) se rozlišuje lehký, středně těžký a těžký průjem. Při dehydrataci dítěte můžete pozorovat horečku, oschlé rty a jazyk a výrazné změny v chování dítěte.

Příčin průjmových onemocnění je celá řada. Jsou to různé viry, bakterie, houby, paraziti, potravinové otravy. Průjmy mohou být způsobeny poruchami výživy, střevními alergiemi (např. nesnášenlivost kravského mléka), poruchami funkce enzymů, poruchami štěpení a vstřebávání látek, poruchami střevní flóry (např. po léčbě antibiotiky) atd.

U kojenců a malých dětí je nutná rychlá léčba u lékaře, protože jejich život může být průjmem ohrožen (dehydratace).

Jako doplněk léčby předepsané lékařem vám nabízíme několik rad.

Hlavní zásady

Nahrazujte ztráty vody a solí způsobené průjmem. Aby dítě netrpělo dehydratací, je třeba dávat mu pravidelně pít „rehydratační roztok“. V lékárně jsou k dispozici hotové přípravky. Doporučují se takové, kde po naředění vodou připadá na 1 litr roztoku okolo 60 milimolů sodíku (Na) a 13,3 – 20 gramů glukózy – tzv. WHO roztok. Čaj bez přidání glukózy a elektrolytů by neměl být k zavodňování používán.

Přestaňte dítěti dočasně podávat přípravky obsahující sušené kravské mléko – dítě je může špatně snášet, protože jeho střevní sliznice je choulostivá. Dávejte mu protiprůjmovou dietu.

Neodkládejte příliš dlouho návrat k normální stravě. Protiprůjmové diety jsou nízkokalorické, proto je nepodávejte příliš dlouho. Jakmile pomine akutní fáze onemocnění (jeden až dva dny), postupně přejděte na obvyklou stravu.

V praxi: do 3 měsíců

Pokud dítě kojíte, pokračujte. Každé kojení doplňte „rehydratačním roztokem“. Dejte ho dítěti tolik, kolik vypije. Pokud nekojíte, nahraďte mléko v lahvi „rehydratačním roztokem“.

Dítěti tak budete prvních 12 nebo 24 hodin dávat rehydratační roztok v množství, jaké vypije. Když se zdá, že již dítě nemá žízeň, nejpozději však po 48 hodinách, mu opět začněte podávat mléko (viz dále), přitom mu však i nadále nabízejte rehydratační roztok. Pokud jej odmítá, znamená to, že jej již nepotřebuje.

V praxi: 4 až 6 měsíců

Pokud dítě kojíte, pokračujte v tom. Pokud ne, dočasně mu přestaňte dávat přípravky obsahující sušené kravské mléko. V obou případech však dítěti podávejte takové množství rehydratačního roztoku, jaké vypije. Jakmile pomine akutní fáze průjmového onemocnění, postupně přejděte opět na obvyklou stravu.

Můžete např. dát dítěti k snídani, svačině a večeři láhev s mlékem bez laktózy s rýžovou moučkou, k obědu bramborovou kaši s rozvařenou mrkví nebo kaši z mrkve a rýže a ovocný protlak s jablky, banány či borůvkami.

V praxi: nad 6 měsíců

Zásady zůstávají stejné jako u nejmenších kojenců. Je možno podávat dietní suchary, slaný rohlík (ne čerstvý), osolenou a namixovanou vařenou mrkev (2 – 3 čajové lžičky), suchý brambor namačkaný vidličkou, případně namixovaný, rýži – rýžový odvar, hovězí vývar – maso na drobné kousky, případně mixované, banány, borůvky – bez mléka a cukru. Nezapomeňte dávat pravidelně pít mezi jídly a také v noci!

Má-li dítě silný průjem, dbejte důsledně na to, abyste zabránili ztrátám vody:

  • Sledujte četnost a vzhled stolice,

  • alespoň 2x denně měřte dítěti teplotu,

  • v případě obzvlášť silného průjmu dítě 2x denně zvažte,

  • všimněte si, zda zvrací.

    Do lahvičky s pitím je možno přidat dětem do jednoho roku 2x denně 1/2 sáčku přípravku Smecta, dětem od jednoho do dvou let 2x denně 1 sáček Smecta, dětem nad dva roky 3x denně 1 sáček Smecta. Jedná se o osvědčený a celkem bezpečný přípravek, který by neměl v žádném případě dítěti uškodit.

  • Názory k článku (0 názorů)
    Žádné názory zatím nejsou. Vložte první!




    Vyhledávání článků podle věku

    (C) 1999-2018 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


    Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

    Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
    Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

    Publikační systém WebToDate.

    Zajimavé odkazy:
       Předporodní kurzy   |   Najděte rýmy na slovo a napište báseň.