I když se za posledních dvacet let v medicíně hodně změnilo, mnoho rodičů si stále udržuje velmi starý předsudek – že horečka je něco, co jejich děti ohrožuje.
Vysokou teplotu považují za nebezpečí, které může způsobit poškození mozku, záchvaty křečí nebo dokonce smrt. Podle amerických vědců je příčinou těchto obav to, že v uplynulých stoletích byla horečka považována za tu nejhorší věc, která může člověka postihnout.
Dnes ale hrozí riziko, že příliš pečliví rodiče mohou ze strachu z horečky dát svému dítěti tolik prášků, že mu uškodí. Provedeného výzkumu se zúčastnilo 340 rodičů, prarodičů a opatrovníků. Z jejich vyjádření vyplynulo, že mají stejné názory jako před dvaceti lety. Celých 56 % z nich se bálo možných škod, které by horečka u dítěte mohla způsobit a 44 % považovalo již 38,5°C za „vysokou horečku“. Podle názoru 7 % může neléčená horečka vyšplhat až přes 43°C.
Lékaři na vysvětlenou upozorňují, že je třeba odlišit horečku od hypertermie, tj. od stavu, kdy tělesná teplota nekontrolovatelně vyskočí velmi vysoko a může skutečně dojít i k poškození mozku nebo smrti.
Horečka je ale běžným příznakem imunitní reakce organismu a vzniká většinou při infekci. V takovém případě růst teploty není nekontrolovatelný a jen zřídka přesáhne 41°C. Pokud jde o nebezpečnost teploty, podle lékařů je třeba dělat si větší starosti s dítětem, které při 38°C dostane vyrážku a je letargické, než s tím, které při 39°C klidně řádí kolem domu.
Lékaři zjistili, že rodiče často děti předávkovávají léky – častěji, než je doporučeno, podávali paracetamol (ve 14 %) a ibuprofen dokonce ve 44 % případů. Při nadměrném užívání léků však hrozí různé nežádoucí účinky. Lékaři doporučují při horečce dítěte se poradit s pediatrem – především v případech, kdy je dítě apatické, má vyrážku nebo zvrací.
Poslední fotky z emailového průvodce rodičovstvím.
Emailový průvodce rodičovstvím je zdarma pro všechny rodiče od početí do 6 let věku.
Těhotenství |
Dítě |
(C) 1999-2018 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.
Publikační systém WebToDate.