tisk-hlavicka

Horečka: spojenec, ne nepřítel

11.1.2011 Eva Jedelská Děti a my 74 názorů

Horečka není nemoc, je to jen průvodní příznak.

Většina bakterií a virů se při teplotách nad 39 stupňů nemůže rozmnožovat a některé dokonce hynou. Vzpomeňte si na to, až budete při mírně zvýšené teplotě honem honem ládovat do svého dítěte paralen!

Lesknoucí se oči, nepřirozeně červené tváře, rozpálené čelíčko, zrychlený dech. Koho z rodičů by takový pohled nevyděsil? Horečka v nás vyvolává pocit ohrožení, toužíme ji tedy okamžitě zahnat – a ušetřit tím trápení dítěti i sobě. Samozřejmě, existují případy, kdy je okamžitý zásah na místě. Jindy by ale bylo mnohem užitečnější jen nechat dělat přírodu její práci. Horečka totiž patří k základním samoléčícím fyziologickým mechanismům. Funguje to jednoduše: imunitní systém rozpozná v těle „vetřelce“ (původce infekce) a vyšle o tom zprávu do části mozku jménem hypothalamus, kde leží centrum pro regulaci tělesné teploty. Na pokyn „hlavního štábu“ organismus okamžitě začne uvolňovat látky zvané pyrogeny, které způsobí, že se teplota rychle zvyšuje. Boj s nemocí začíná. Pokud teplotu předčasně srazíme, dítěti se přechodně uleví, nemoc ale pokračuje dál.

Má teplotu, tak je nemocné

Teploměr je v mnoha rodinách základním diagnostickým prostředkem. Máš teplotu? Nemáš? Tak hybaj do školy! Snad každé dítě aspoň jednou zkusilo „vyrobit“ vytouženou horečku pomocí horkého čaje, zvlášť když byla na rozvrhu nepříjemná písemka.

Teplota může krátkodobě stoupnout až ke 38 °C i u zcela zdravého dítete, třeba jen tím, že divoce řádilo ve vytopené místnosti nebo se uhnalo při fotbale.
Bohužel, takhle jednoduché to přece jen není. Teplota může krátkodobě stoupnout až ke 38 °C i u zcela zdravého dítěte, třeba jen tím, že příliš divoce řádilo ve vytopené místnosti nebo se uhnalo při fotbale (úplně malé dítě se může k teplotě i „prokřičet“).

A naopak, i velmi vážná onemocnění horečka vůbec provázet nemusí. Je třeba brát v úvahu také individuální rozdíly mezi lidmi, termický systém má každý nastaven trochu jinak.

Někdo intenzivně „topí“ už při mírné infekci, u jiného je pouhá zvýšená teplota signálem, že mu je opravdu zle. Tělesná teplota kolísá také v závislosti na denní době – nejnižší je ráno po probuzení, nejvyšší v podvečer.

U žen se navíc mění podle menstruačního cyklu; v jeho druhé polovině, po ovulaci, může bazální teplota přesahovat 37 stupňů.

Většina lékařů se shoduje na tom, že pokud horečka nepřesahuje 39 °C, dítě hodně pije a nemá jiné potíže a příznaky (viz tabulka), není nutné proti ní nic podnikat.

Výjimkou jsou hodně malé děti – u kojenců bývá někdy zvýšená teplota jediným rozpoznatelným příznakem onemocnění, měli byste se proto vždy poradit s lékařem, jakmile teplota přesáhne sedmatřicítku.

Kdy a jak začít teplotu srážet?

Přelézá-li teplota hranici 39 stupňů a blíží se čtyřicítce, začíná být pro organismus příliš zatěžující a ohrožující sama o sobě. U malých dětí může způsobit febrilní křeče, u všech pak hrozí dehydratace a poškození mozku. Je třeba zasáhnout i tehdy, pokud horečka okolo 39 °C trvá déle než 24 hodin.

Ke snížení teploty se nabízí celá řada farmaceutických přípravků na bázi paracetamolu nebo ibuprofenu. Pro nejmenší děti vám lékař či lékárník nejspíš doporučí lék ve formě čípku nebo sirupu (Panadol Baby), u starších dětí (více než 3 roky) připadají v úvahu i tablety. Jednotlivé léky nikdy nemíchejte! Lze kombinovat jejich formu, tedy čípky a sirup či tabletu, ale nikdy např. Paralen a Ibalgin. Kyselinu acetylsalicylovou, tedy aspirin či acylpyrin, dítěti nikdy sami nepodávejte. Některé děti po nich trpí vedlejšími účinky (dráždí žaludek), navíc, nikdy by ho neměly dostat děti s chřipkou nebo planými neštovicemi. Hrozí totiž vznik tzv. Reyerova syndromu, vzácného, ale velmi nebezpečného, játra a mozek poškozujícího onemocnění, které může být i smrtelné. Existují samozřejmě i homeopatické přípravky, určené na snižování horečky. S jejich výběrem vám ale musí poradit homeopat, nebo alespoň poučený lékárník.

Chceme-li se pokud možno obejít bez průmyslových léčiv, nabízí se celá řada osvědčených lidových metod. Jejich výhodou je, že jsou zcela jistě neškodné, ne v každém případě však zaručeně „zaberou“.

Poměrně šetrné jsou zábaly lýtek: Namočte dva šátky do vlažné vody, lehce vyždímejte a každým z nich lehce oviňte jedno lýtko nemocného dítěte. Nechte působit deset až patnáct minut, pak znovu namočte a celý postup opakujte třikrát. Pokud teplota stoupá i nadále, po dvou hodinách proceduru zopakujte. Pozor – pokud má dítě rozpálenou hlavičku, ale nohy studené, zábaly nepoužívejte.

Poněkud razantnější, ale pro pacienta pořád ještě docela příjemné, je omývání vlažnou vodou: Dítě posadíme do vaničky a pomocí houby nebo žínky mu jemně omýváme trup a končetiny. Nikdy nepoužíváme studenou vodu, ta by totiž způsobila stahování cév, a tím zadržení tepla v těle, zatímco vlažná cévy naopak rozšíří. Jakmile dítěti naskočí husí kůže nebo se začne třást, omývání ukončete.

Málo známou, ale účinnou metodou je přikládání ledových kostek do třísel: Na obě třísla dítěte položíme tenkou látku (např. kapesník) a na ni položíme 2–3 kostky ledu vložené do igelitového sáčku. Dítě lehce přikryjeme a led ponecháme na místě asi 10 minut. Vtip této metody spočívá v tom, že třísly prochází velké tepny, takže se krev rychleji chladí. Vzhledem k anatomické stavbě jejich těla (a nemožnosti udržet je úplně v klidu) se tato metoda nedá použít u kojenců.

Mnoha rodičům se dobře osvědčil i octový zábal. Jablečný ocet obsahuje důležité minerály a stopové prvky a napomáhá jak pocení, tak vylučování škodlivých látek z těla. Trochu octa přidáme do vlažné vody a do roztoku namočíme ručník či plenu – pak už pokračujeme jako u klasických zábalů. V mnohých rodinách nedají dopustit např. na „octové ponožky“.

Ať už postupujete jakkoliv, horečku se nikdy nesnažte snížit až na normální stav.

Má-li dítě devětatřicítky, úplně postačí, když se vám podaří srazit teplotu o jeden stupeň.

Maminko, buď tu se mnou!

Dítě s horečkou patří do postele. Zůstane v ní bez odmlouvání – děti většinou vycítí mnohem lépe než dospělí, co jim udělá dobře. Netrvejte ale na teplé duchně, rozpálený malý pacient se bude lépe cítit pod lehkou letní přikrývkou nebo jen pod prostěradlem. Pyžamko by mělo být volné a pohodlné. Zpocené prádlo měňte co nejčastěji; když vám dojdou pyžamové kabátky, klidně je nahraďte čistým bavlněným tričkem. Zvláštní péči vyžadují dlouhé vlasy – spleťte je do copů, aby se necuchaly, nepřekážely a zbytečně nezahřívaly krk.

Do jídla dítě nenuťte, hlídejte ale, aby dostatečně pilo – nejlépe často a po malých doušcích. Pokud už nemůže čaj ani vidět, nabídněte mu zředěný džus nebo citronádu. Colové nápoje nejsou dobrý nápad, podporují totiž vylučování vody (podobně jako káva). A nezapomeňte občas rychle vyvětrat.

Nemoc je čas privilegií a výjimek. Když je človíčkovi mizerně, cítí se být středem světa a (celkem právem) očekává, že se bude všechno točit kolem něj. Zapomeňte pro jednou na své výchovné zásady a splňte svému nemocnému dítěti každé přání, které mu nemůže ublížit a není v rozporu s léčbou. Nechce být v pokojíčku samo? Ustelte mu na pohovce v obýváku. Chce se dívat na video?

Aspoň zapomene na bolení v krku. A když je mu natolik zle, že touží ze všeho nejvíc po klidu, buďte aspoň tiše nablízku.

Vaše přítomnost, jistota a klid je ta nejlepší medicína. Zmatené pobíhání, chytání za hlavu a telefonování na všechny strany dítě citlivě vnímá jako signál, že se s ním děje něco opravdu zlého. Není divu, když se mu pak ještě přitíží.

Jak a čím měřit teplotu?

Teplotu je dobré měřit pokud možno před jídlem, bezprostředně po něm totiž bývá o trochu vyšší než normálně. Nezapomeňte, že hodnoty naměřené v podpaží jsou přibližně o půl stupně nižší než ty, naměřené v konečníku.

Většina rodičů dnes už používá digitální teploměry, stále jsou však takoví, kteří nedají dopustit na klasickou rtuťovou „rychloběžku“, kterou se měří teplota kojencům. Nezapomeňte teploměr před zasunutím do zadečku namazat trochou dětského krému nebo olejíčku, aby dobře klouzal, a během celé procedury dítě pevně držet za nožičky. Měřit ale můžete i na „druhém konci“ – na trhu je k dispozici digitální teploměr, ukrytý v dudlíku.

Běžné digitální teploměry, které vyrábějí například firmy Braun, Omron či Hartmann-Rico, stojí necelých 200 korun. Trochu složitější modely, které si pamatují více měřených teplot, měří na dvě desetinná místa a bývají vodotěsné, jsou asi o padesátikorunu dražší. Měřit s nimi můžete jak v podpaží, tak v ústech či konečníku. Má-li mít měření nějakou vypovídací hodnotu (třeba pro stanovení diagnózy), je třeba ho provádět pravidelně alespoň třikrát denně, a to ve stejnou dobu a stejným způsobem. Nejnovějším výkřikem techniky je v této oblasti teploměr infračervený, který stojí přes 2 000 korun. Je určený především pro lékaře, koupit si ho ale může kdokoli. V ústech, podpaží či v konečníku zvládne měření během čtyř až šesti sekund.

Horečnaté (febrilní) křeče

Objevují se při vysoké horečce u dětí v předškolním věku. Záchvat křečí, při kterých dítě upadne do bezvědomí, může trvat několik desítek vteřin až několik minut a pak odeznívá.

Pro rodiče, kteří se s podobnou situací ještě nikdy nesetkali, to určitě bude otřesný zážitek – přesto dítě neohrožuje ani na životě, ani na zdraví. U části dětí se febrilní křeče vyskytnou pouze jednou za život, u druhé (přibližně poloviční) části se budou při některém z dalších horečnatých onemocnění opakovat. Po 6.–7. roce se už febrilní křeče nevyskytují.

Dítě, které záchvat prodělalo, je třeba odvézt na vyšetření na nejbližší dětské oddělení. Pokud lékař nechá udělat vyšetření EEG (záznam mozkové aktivity) bezprostředně po záchvatu, téměř určitě na něm najde změny oproti normálu. Teprve z vyšetření provedeného až po dvou týdnech je možné s jistotou určit, zda se jednalo o sice dramatický, ale pro dítě nezávažný záchvat, či o první projev epilepsie (nebo jiného onemocnění mozku). Oproti rozšířenému názoru ale není pravda, že by děti, které prodělaly záchvat febrilních křečí, měly k epilepsii zvýšený sklon. Epilepsie se může poprvé projevit při horečce, jedná se ale o samostatné onemocnění, odlišné od podstatně častějších febrilních křečí. ~

Horečka není nemoc, je to jen průvodní příznak.

Co to ve skutečnosti může být, když:

KAŠLE, BOLÍ HO CELÉ TĚLO A V KRKU?

Může mít chřipku. Měřte dítěti teplotu každé 3–4 hodiny; neklesne-li do 36 hodin, poraďte se s lékařem. Všímejte si, zda se nezhoršuje kašel, mohlo by to znamenat, že se infekce dostala do hrudníku. Použité kapesníky nenechte povalovat po bytě, ať se infekce nešíří.

BOLÍ HO V KRKU A TĚŽCE POLYKÁ?

Může mít zánět mandlí. Krční mandle představují první obrannou linii organismu, zachytávají a ničí bakterie, takže se také mohou infi -kovat a zanítit. Léčení patří do rukou lékaře, který provede výtěr z krku a po potvrzení bakteriální infekce předepíše antibiotika.

MÁ ZDUŘENÉ KRČNÍ LYMFATICKÉ UZLINY?

Může mít infekční mononukleózu.

Mononukleóza je virového původu a začíná podobně jako chřipka – únavou, bolením v krku a celkovou rozlámaností. Nejběžnější je mezi –náctiletou mládeží. Pokud lékař diagnózu potvrdí, připravte se na nejméně měsíční léčení, během kterého je zakázáno chodit do školy a jakkoli se namáhat.

NA DÍTĚTI SE VYRAZILY ČERVENÉ SVĚDIVÉ SKVRNKY?

Může mít plané neštovice.

U některých nemocných se však neštovice obejdou zcela bez horečky. Obraťte se na lékaře, aby potvrdil diagnózu, a tlumte svědění tekutým pudrem. Pokud si dítě stěžuje na bolesti a dostane horečku poté, co se vyrážka pokryla stroupky (a dítěti by se tedy mělo naopak ulevit), okamžitě volejte lékaře.

MÁ RÝMU, BOLAVÉ OČI A HNĚDOČERVENOU VYRÁŽKU?

Může mít spalničky. Časté a prudce nakažlivé dětské onemocnění je způsobeno virem. Je nepříjemné, ale zpravidla ne vážné, pokud se nepřidají komplikace. Při běžném průběhu postačí ponechat dítě v posteli, dokud horečka trvá.

NÁPADNĚ ČASTO ČURÁ, PŘITOM PLÁČE NEBO SI STĚŽUJE NA PÁLENÍ?

Může mít zánět močových cest. Holčičky trpí těmito infekcemi častěji, protože ženská močová trubice je kratší a mikrobi mají snazší cestu. Lékař odebere vzorek moči, aby zjistil skutečného původce nemoci a mohl zahájit cílenou léčbu.

MÁ OTEKLÉ TVÁŘE A PODBRADEK?

Může mít příušnice. Běžné dětské virové onemocnění postihuje hlavně děti starší než dva roky. Otoky na obličeji změní vzhled a z každého dítěte udělají Otesánka.

Otoky způsobují bolest při žvýkání, sucho v ústech bolesti hlavy. Specifi cká léčba neexistuje, příušnice je třeba „vyležet“.

DÝCHÁ VELMI RYCHLE A S POTÍŽEMI, TRÁPÍ HO SUCHÝ KŘEČOVITÝ KAŠEL?

Může mít zánět průdušek, průdušinek nebo plic.

Všechny tyto stavy jsou velmi závažné a vždy vyžadují okamžitý lékařský zásah, v nejhorším případě i hospitalizaci.

JE SVĚTLOPLACHÉ, OHNUTÍ KRKU HO BOLÍ?

Může mít zánět mozkových blan (meningitidu). Virový zánět se obvykle vyskytuje po příušnicích, není však příliš závažný. Horší je meningitida bakteriálního původu. Dá se vyléčit antibiotiky, někdy ale není včas správně diagnostikovaná, zvláště u malých dětí, které nemůžou říci, co cítí.

Názory k článku (74 názorů)
Zlatý rtuťáky Hilly. 11.1.2011 10:16
*Re: Zlatý rtuťáky Binturongg 11.1.2011 10:23
**Re: Zlatý rtuťáky Hilly. 11.1.2011 10:36
***Re: Zlatý rtuťáky Binturongg 11.1.2011 10:54
****Re: Zlatý rtuťáky Hilly. 11.1.2011 12:11
****Re: Zlatý rtuťáky Veveruše 13.1.2011 0:43
***Re: Zlatý rtuťáky Maci1 11.1.2011 16:18
*Re: Zlatý rtuťáky susu 11.1.2011 10:23
*Re: Zlatý rtuťáky Ikara 11.1.2011 11:7
**Re: Zlatý rtuťáky Veveruše 13.1.2011 0:40
*Re: Zlatý rtuťáky Soňa a 2 holky 11.1.2011 14:4
**Re: Zlatý rtuťáky Veveruše 13.1.2011 0:37
*Re: Zlatý rtuťáky kreditka 11.1.2011 16:4
*Re: Zlatý rtuťáky Minís 12.1.2011 12:42
*Re: Zlatý rtuťáky zuzkahrn 12.1.2011 14:57
*Re: Zlatý rtuťáky Veveruše 12.1.2011 23:58
Jak přesně poznat,kdy horečku srážet? Binturongg 11.1.2011 10:32
*Re: Jak přesně poznat,kdy horečku sráž... Gaudí+2 11.1.2011 10:43
**Re: Jak přesně poznat,kdy horečku sr... Lenka 11.1.2011 11:13
***Re: Jak přesně poznat,kdy horečku ... Gaudí+2 11.1.2011 11:35
***Re: Jak přesně poznat,kdy horečku ... Eva a RJ 11.1.2011 14:21
***Re: Jak přesně poznat,kdy horečku ... Sara33(Eliška 07, Petr 09) 11.1.2011 19:35
***První pomoc při febrilních křečích *Sněhulka a sněhuláčci* 12.1.2011 20:23
****Re: První pomoc při febrilních k... kili 12.1.2011 20:34
****Re: První pomoc při febrilních k... Lenka 12.1.2011 21:32
*****Re: První pomoc při febrilních... *Sněhulka a sněhuláčci* 12.1.2011 21:57
*****Re: První pomoc při febrilních... kili 12.1.2011 22:10
*Re: Jak přesně poznat,kdy horečku sráž... Kvíza 11.1.2011 11:59
**Re: Jak přesně poznat,kdy horečku sr... Ikara 11.1.2011 12:19
***Re: Jak přesně poznat,kdy horečku ... Kvíza 11.1.2011 12:35
**Re: Jak přesně poznat,kdy horečku sr... Martina +2 16.1.2011 22:25
*Re: Jak přesně poznat,kdy horečku sráž... Katjan 11.1.2011 14:35
Věčný boj Ikara 11.1.2011 10:58
*Re: Věčný boj Veveruše 13.1.2011 0:29
Moje zkušenost Zuza + 2 11.1.2011 12:8
*Nevydržím čekat do 39 metty, 3 kluci 11.1.2011 12:53
*Re: Moje zkušenost Stáňa a dva kluci 11.1.2011 16:30
*Re: Moje zkušenost Rapiti 11.1.2011 23:0
*Re: Moje zkušenost Veveruše 13.1.2011 0:24
*Re: Moje zkušenost efka1705 29.3.2012 14:37
Chyby Mab 11.1.2011 14:9
*Re: Chyby Horama 11.1.2011 14:24
**Re: Chyby mellie 11.1.2011 15:12
***Re: Chyby Binturongg 11.1.2011 18:39
****Re: Chyby Lucka, 2 holky 11.1.2011 18:55
***Re: Chyby Mab 11.1.2011 22:32
kombinuju! karma 11.1.2011 16:1
*Re: kombinuju! Colombi 11.1.2011 19:41
*Nekombinuju. *Niki* 11.1.2011 19:46
**Re: Nekombinuju. Veveruše 13.1.2011 0:28
jiný přístup kili 11.1.2011 20:5
*Re: jiný přístup .Žaba 13.1.2011 15:15
*Re: jiný přístup Veveruše 14.1.2011 0:15
**Re: jiný přístup kili 14.1.2011 9:56
**Re: jiný přístup .Žaba 14.1.2011 10:21
***Re: jiný přístup Veveruše 14.1.2011 21:47
****Re: jiný přístup kili 14.1.2011 22:0
****Re: jiný přístup .Žaba 15.1.2011 20:46
*****Re: jiný přístup .Žaba 15.1.2011 20:49
******Re: jiný přístup efka1705 29.3.2012 14:59
*******Re: jiný přístup Moloko 2.4.2012 13:55
Rychloběžka přece není rtuťová, ne? Veveruše 13.1.2011 0:8
*Re: Rychloběžka přece není rtuťová, ne... severanka 13.1.2011 21:51
**Re: Rychloběžka přece není rtuťová, ... Veveruše 14.1.2011 0:7
poškození mozku? Kateřina, 3 děti, 8, 6 let a 20 měs. 13.1.2011 12:29
*Re: poškození mozku? Vláďa 13.1.2011 16:42
**Re: poškození mozku? mamaDena 25.4.2012 8:41
*Re: poškození mozku? efka1705 25.4.2012 13:48
me zkusenosti trefa 14.1.2011 12:43
infračervený do konečníku :-D :-D Elíláma 17.1.2011 8:12
vlastní zkušenost Evule 17.1.2011 10:50
Do víc než 38,5 Jarmisa 28.3.2012 23:19
*Re: Do víc než 38,5 Moloko 29.3.2012 14:29
**Re: Do víc než 38,5 Bonmon 26.4.2012 15:44




Článek se vztahuje k období asi

Vyhledávání článků podle věku

Fotky podle věku

Poslední fotky z emailového průvodce rodičovstvím.

Naše milovaná ---ADELINKA-----ADELINKAFilípekEliška 3.8.2010Naše ADÉLKA ve školce:-)(ve fialovém tričku)FotbalistaFotbalistaTo jsem pěkná čarodějka .....ADÉLKA.......Naše princezna AdélkaADÉLKA A PEJSEK

Emailový průvodce rodičovstvím je zdarma pro všechny rodiče od početí do 6 let věku.

Přihlásit k odběru

Seriály

Vývojové tabulky

Těhotenství

Dítě

(C) 1999-2018 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.

Zajimavé odkazy:
   Předporodní kurzy   |   Najděte rýmy na slovo a napište báseň.