Vědci z Rochesteru provedli výzkum, který ukázal možnou příčinu toho, že v matematice jsou obecně chlapci lepší než děvčata.
Jejich studie se zúčastnilo téměř 5400 dětí ve věku mezi 6 a 16 lety. Ukázalo se, že děti, kterým scházelo dostatečné množství železa, měly v matematice více než dvakrát častěji podprůměrné výsledky. U děvčat, která jsou nedostatkem železa ohrožena více, byl rozdíl ještě výraznější. Je zajímavé, že v testech zaměřených na čtení podobný rozdíl zaznamenán nebyl. Tuto skutečnost si vědci zatím neumějí vysvětlit.
Železo je nutnou složkou červených krvinek, takže při jeho nedostatku může vznikat anemie (chudokrevnost). Při studiu možných problémů, souvisejících s nedostatkem železa, jsou přitom většinou sledovány anemické osoby, ale ne ti, kteří mají pouze nedostatek železa bez dalších příznaků.
A jak může matematika souviset se železem? Při nedostatku železa totiž v mozku ubývají jeho zásoby, a tak mohou být ovlivněny některé látky, které jsou důležité při učení. Děvčata jsou komplikacemi více ohrožena, protože se jim v dospívání často nedostává železa kvůli jeho spotřebě při rychlém růstu, kvůli ztrátě krve při menstruaci a vinou nezdravé stravy. Proto lékaři doporučují vyšetřovat u dětí množství železa v krvi, případně jim podávat přípravky se železem. Nemohou ovšem zaručit, že tyto přípravky pomohou vyřešit problémy s matematikou. Takovýto postup by se přitom mohl týkat asi 3 % všech školáků, kterým železo schází, a mezi dospívajícími děvčaty dokonce 9 %. A co tedy dětem podávat? Hodně železa je obsaženo např. v játrech, tofu a luštěninách!
Poslední fotky z emailového průvodce rodičovstvím.
Emailový průvodce rodičovstvím je zdarma pro všechny rodiče od početí do 6 let věku.
Těhotenství |
Dítě |
(C) 1999-2018 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.
Publikační systém WebToDate.