Pro správný vývoj dětí je důležité především železo, fosfor, vápník a vitaminy. Jak dětem zajistit dostatek těchto látek?
Příjem minerálních látek i vitaminů je závislý pouze na příjmu potravou, lidský organismus není schopen si sám vitaminy vytvořit.
Vitaminy se dělí na rozpustné v tucích a rozpustné ve vodě. Mezi nejdůležitější vitaminy rozpustné ve vodě patří vitaminy skupiny B a vitamin C. Proto důležité místo ve výživě zaujímá čerstvá zelenina a ovoce.
Ochranná funkce zeleniny
Dostatek zeleniny ve stravě zabraňuje hypovitaminózám a avitaminózám, zejména díky vitaminům A a C, svým obsahem železa a draslíku zabraňuje nedostatku minerálních látek, díky nízkému energetickému obsahu působí proti obezitě, zabraňuje poruchám zažívacího traktu a kazivosti zubů, obsahuje vlákninu pektin, je důležitým faktorem proti řadě chorob, díky obsahu kyseliny askorbové zvyšuje imunitu.
Jak zajistit dostatek zeleniny
Především v zimním období je výber zeleniny dost omezen. Přesto je k dispozici dostatek tuzemské zeleninyskladované do jara.
Kromě běžně využívané cibule, česneku, mrkve, petržele a celeru lze doporučit širší využití hlávkového a pekinského zelí, kedluben, ředkve, tykve apod. Málo se také využívá dopěstování zelených natí, jako je petržel, celer a pažitka, které jsou bohatým zdrojem vitaminu C a slouží i jako chuťová látka, tedy koření.
Větší je výběr čerstvé zeleniny z dovozu (rajčata, papriky, okurky, hlávkový salát), je bohužel méně cenově dostupná.
Propagace syrové zeleniny v poslední době vedla k poklesu zájmu o zeleninu konzervovanou, která z velké části kryje právě zimní spotřebu. Zeleninu doporučujeme jak v syrovém stavu tak dušenou nebo sterilovanou. Zeleninu nebo ovoce je nutno zařazovat do jídelníčku denně.
Co způsobuje nedostatek minerálních látek a vitaminů
Nedostatek vápníku v dětském věku podporuje vznik osteoporózy (viz Děti a my 2/98 - pozn. redakce) a paradontózy v pozdějším věku. Nedostatek železa se projevuje nezdravě bledou pokožkou, bolestmi hlavy. mdlobnými stavy, bolavými ústními koutky, změnou vlasů a nehtů.
Při nedostatku hořčíku se objevuje ranní únava, nespavost, bušení srdce, křeče a u dětí především porucha vnímání.
Nedostatek sodíku způsobuje pocit únavy a snižuje schopnost myšlení. Důležitou úlohu ve výživě dětí hraje zinek - při jeho nedostatku dochází k poruchám růstu a vývoje organismu. Samozřejmě i další stopové prvky, jako jsou jód, draslík, fluór, selen, fosfor a molybden by ve výživě dětí neměly chybět.
Poslední fotky z emailového průvodce rodičovstvím.
Emailový průvodce rodičovstvím je zdarma pro všechny rodiče od početí do 6 let věku.
Těhotenství |
Dítě |
(C) 1999-2018 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.
Publikační systém WebToDate.